1/14/2019

Dobre nawyki - 19 wartych zapoczątkowania w 2019!

nawyki na nowy rok


Pisząc post o przechytrzeniu nawyków, pomyślałam, że warto nieco odczarować samo słowo "nawyk", które zazwyczaj ma wydźwięk negatywny, kojarzy się z czymś nudnym, rutynowym a nawet niezdrowym, destrukcyjnym. Pragnę pokazać Ci, że nawyk może być dobry, może przyczyniać się do Twojego rozwoju, zdrowia i dobrego samopoczucia. Podzielę się z Tobą aż dziewiętnastoma pozycjami, w sam raz do zapoczątkowania w 2019 roku! Pozycjami, które zmieniły moje życie, i które mogą zmienić i Twoje! Poznaj dobre nawyki na 2019 rok :)

1. Picie wody

Pewnie z tym nawykiem było Ci dane spotkać się nie raz! Bębni się o tym na prawo i lewo - ale czy faktycznie poczyniłaś jakieś kroki w tym kierunku? Jeżeli nie - początek roku to świetny czas, aby to zmienić. Na moim przykładzie powiem Ci, że dzięki piciu 2l wody dziennie, odczuwam mniejsze zmęczenie, mam więcej energii, a co za tym idzie - mój sen jest krótszy, ale też efektywniejszy. Mój organizm poważnie odczuwa mniejsze nawodnienie, nie mogę się wtedy dobudzić. Jeżeli nie chcesz rozpocząć tego nawyku dla siebie, zrób to dla swojej skóry - dla jej zdrowia i pięknego wyglądu. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu Twoja skóra będzie nawilżona, miękka, elastyczna i pozbawiona wyprysków. Woda to jedno z moich najskuteczniejszych lekarstw na trądzik, gdyż wypłukuje toksyny z organizmu. Daj jej szanse, to takie proste!

2. Wstawanie wcześniej

Gdy Twój budzik zadzwoni chociażby pół godziny wcześniej niż zwykle, unikniesz porannego wyścigu z czasem, dokonasz wszystkich powinności bez pośpiechu, a może znajdziesz chwilę dla siebie na złapanie oddechu. Czy masz świadomość tego, że wstając zaledwie godzinę szybciej, zyskujesz dodatkowy dzień po 24 takich porankach? W skali roku, przybędzie Ci dodatkowe dwa tygodnie, które możesz wykorzystać na co tylko pragniesz! Nie zastanawiaj się, ustaw już dziś budzik na kolejny dzień, nieco wcześniej. Poczuj tę niezmierzoną satysfakcję, gdy Ty sukcesywnie odhaczasz sprawy ze swojej listy, jedna po drugiej, a inni przewracają się w tym czasie na drugi bok! :)

3. Aktywność fizyczna

No właśnie, skoro zdecydujesz się na wczesne wstawanie, to do swojej porannej rutyny, może włączysz aktywność fizyczną? Pozytywnie nastroi Cię na nadchodzący dzień! Szczególnie o poranku polecam Ci jogę, która pobudza lepiej niż espresso :) Co ja gadam! Wcale nie musi być to poranek, wcale nie musi być to joga. Niech będzie to dowolna pora dnia, dowolna aktywność - mniejsza, lub większa, dopasowana do Twoich preferencji i możliwości. Zrób coś dla siebie, zadbaj o swoje zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Przecież powszechnie wiadomo, że jakakolwiek forma ćwiczeń wyzwala produkcję endorfin; hormonów endogennych, zwanych hormonami szczęścia. Więc jeżeli chcesz poprawić swoje samopoczucie, pozbyć się napięcia, odreagować stres, dać upust emocjom, a przy tym poprawić wygląd swojej sylwetki i zadbać o zdrowie - to na co czekasz!? :)

4.Czytanie książek

Czytanie oprócz tego, że jest fantastycznym i niezwykle przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, to dodatkowo redukuje stres, poprawia pamięć i stymuluje mózg, poszerza zasób słownictwa, rozwija wyobraźnię. Osobiście kocham książki, jednak długo czytałam ścigając się z poprzednio roczną sobą. Teraz moim celem na 2019 rok, nie jest przeczytanie większej liczby książek, niż roku ubiegłego, a wyrobienie nawyku codziennego czytania. Niech czytanie stanie się przyjemnością, niech redukuje wspomniany wcześniej stres - a nie go generuje. Czytaj dla relaksu, ale też dla produktywnego zabicia czasu - gdy nie możesz zasnąć, gdy czekasz w kolejce do lekarza, bądź w autobusie. To znacznie lepsze niż bezcelowe skrolowanie tablicy na Facebooku.

5. Regularne oczyszczanie przestrzeni

Dzięki regularnym porządkom będziesz mieć świadomość tego, co faktycznie posiadasz. Bo chyba przyznasz mi rację, że czasami można stracić rachubę? :) Wychodzę z założenia, że czysta przestrzeń, równa się czystemu umysłowi. Rzeczy materialne, chcąc, nie chcąc - zagarniają również miejsce w Twojej głowie. Mniej rzeczy, to również mniej sprzątania! A co za tym idzie, więcej czasu na ulubione aktywności :) Jeśli nie wiesz gdzie zacząć, to przyjrzyj się 19 rzeczom do pozbycia się w 2019!

6. Kontrola nad wydatkami

Czasami pieniądze uciekają nam zupełnie niespostrzeżenie, nagle budzimy się z okrągłym zerem na koncie a przecież "nic nie kupiłam!". Aby skutecznie temu zapobiec polecam Ci prowadzenie budżetu domowego i spisywanie wydatków. Ale nawet jeżeli uważasz się za osobę gospodarną, to gwarantuję Ci, że Twoje zakupowe nawyki naprawdę Cię zadziwią. Początek roku to dobry moment, aby wziąć odpowiedzialność za swoje finanse. Dzięki tej metodzie będziesz mieć realną kontrolę nad swoimi pieniędzmi, a w niedługim czasie, zgromadzisz upragnione oszczędności. Z tym nawykiem absolutnie nie zwlekaj! :)

7. Planowanie posiłków

Pozostając w temacie oszczędności - w tym z pewnością pomoże Ci planowanie posiłków. Jest to niezwykle skuteczny sposób na zgromadzenie kilku dodatkowych groszy w ciągu  miesiąca, ale też na redukcję marnowanego jedzenia, jeżeli takowa Ci się zdarza. Co powiesz na ulubiony posiłek każdego dnia? Minimalny czas pobytu w kuchni i na zakupach? Zgromadzenie oszczędności i wykorzystanie wszystkich produktów jakie posiadasz, bez robienia ciągłych zapasów? Planuj posiłki a doświadczysz wszystkich powyższych korzyści.

8. Czytanie składów

To niezwykle przydatna umiejętność każdego świadomego konsumenta. Czytaj składy żywności jaką spożyjesz, kosmetyków, które będą miały kontakt z Twoją skórą i ubrań, które masz zamiar na siebie założyć. Postaw na wiedzę dotyczącą tego, co faktycznie kupujesz - bo uwierz, że niektóre składniki mogą przyprawić o zawrót głowy. Jest wiele przydatnych aplikacji, dzięki którym sprawdzisz czym faktycznie jest nieznany przez Ciebie składnik - korzystaj z tego! Korzystaj z możliwości wyboru, bo to właśnie Ty, jako konsument, masz realny wpływ na panujące standardy. Bo gdy zmienia się zapotrzebowanie konsumenta, zmienia się asortyment firm, które siłą rzeczy muszą się dopasować. Więc zamiast dopasowywać się do produktów, niech produkty dopasowują się do Ciebie.

9. Zwracanie uwagi na opakowania

Pozostając w temacie zakupów - zwracaj uwagę na opakowania, to prosty krok do Zero Waste! Jeżeli to możliwe na zakupach wybieraj produkty bez folii, niezapakowane w plastik. Postaw na kosmetyki w szklanych opakowaniach, bądź po prostu wybieraj te, które nadają się do recyklingu. Wybieraj większe opakowania, zamiast kilku małych. Postaw na ekologiczne zamienniki w kuchni aby chociażby wyeliminować plastikowe butelki i foliowe reklamówki. Wprowadź kilka ekologicznych zamienników w łazience, by realnie przyczynić się do zmniejszenia ilości produkowanych śmieci i zużycia plastiku.

10. Określanie priorytetów

Pamiętaj - Zjedz tę żabę! (książka: Brian Tracy) Uporaj się z tym nieszczęsnym zadaniem, które na samą myśl przyprawia Cię o zawrót głowy. Zamiast odwlekać ją w nieskończoność, wykonując i efektywnie skreślając kolejno mniej ważne pozycje, zacznij od tej nieprzyjemności :) W innym wypadku, przysłowiowa żaba przeskoczy na następny dzień, a historia się powtórzy - żaba wciąż będzie na Ciebie czekać, generując niepotrzebne napięcie. Wyeliminuj ją na starcie! Określaj również priorytety tygodniowe, miesięczne i roczne. To ważne, aby mieć wyznaczony kierunek działań, to przeniesie Twoją efektywność zupełnie na inny poziom!

11. Zasada 2 minut

Jeżeli coś nie zajmie Ci więcej niż dwie minuty - zrób to od razu! Dzięki tej zasadzie zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Zamiast więc zapisywać, że masz umówić się dziś do lekarza, wykonaj telefon! (o ile nie jest to środek nocy). Zamiast odkładać jeden talerz do zlewu, aby później szorować go kilka minut bo zasechł, umyj go od razu! Zamiast po pracy porządkować rzeczy, które zostały po poranku - odkładaj je na miejsce zaraz po użyciu. To prosty nawyk, który uprości Twoje życie :)

12. Robienie list

Listy pozwalają na uporządkowanie myśli i działań, pomagają dostrzec rzeczy oraz informacje w całej okazałości. Listy mogą dotyczyć naprawdę wszystkiego, możesz je dowolnie tworzyć oraz modyfikować wedle Twoich potrzeb i upodobań. Rób listy rzeczy do zrobienia - dzienne, tygodniowe, miesięczny i roczne; listy zakupów, kosmetyków do przetestowania, ubrań do kupienia, marzeń i celów do spełnienia, filmów do obejrzenia i książek do przeczytania. Za pomocą list z pewnością uporządkujesz wiele spraw, to naprawdę dobry nawyk, który w całości możesz  dowolnie dostosować do siebie.

13. Detoks informacyjny

Czy czasami nie odczuwasz przesytu ciągłym natłokiem informacji? Czy nie ciążą Ci tragiczne wydarzenia ze świata, kolejne historie o ludzkich tragediach, wypadkach? Bo zauważ, że często tylko o tym się mówi w TV, w radiu - praktycznie co godzinę, jesteśmy zasypywani setkami liczb i faktów, wcale nienależącymi do najprzyjemniejszych. Zauważ, że rzadko mówi się o sprawach pozytywnych, o szczęśliwych wydarzeniach - one jakoś odbijają się bez większego echa. My, ludzie; kochamy sensacje, kochamy liczby i chwytliwe tytuły. Może warto oderwać się od tych wiecznych tragicznych wydarzeń, starć politycznych reprezentujących wątpliwy poziom - może warto wyłączyć TV, radio? Uwierz, że to co istotne z pewnością prędzej czy później do Ciebie dotrze, nic co ważne Cię nie ominie w dzisiejszych czasach. Możesz tylko zyskać - czas, spokój. Postaw na detoks informacyjny, odpuść choć raz w tygodniu.

14. Branie odpowiedzialności za swój los

To prawda, wiele sytuacji spada na nas zupełnie niespodziewanie, na wiele z nich do końca nie mamy wpływu, niemalże dzieją się bez naszego udziału. Jednak warto uświadomić sobie, że może nie masz wpływu na konkretne wydarzenie, ale jak najbardziej masz wpływ na swoją reakcję, na działanie jakie podejmiesz w tej sprawie. Masz realną możliwość wyboru - możesz zaszyć się w łóżku i nie wychodzić przez tydzień, licząc że problemy samoistnie znikną, albo możesz ruszyć do działania, stawić im czoła! Niech Twoje poczucie umiejscowienia kontroli będzie wewnętrzne, nie zewnętrzne - poczuj, że masz realny wpływ na to co się wokół Ciebie dzieje. Niestety znaczna większość, posiada zewnętrzne umiejscowienie kontroli - to przekonanie, że to co nas spotyka jest z góry założone, że na nasz los, ma wpływ przeznaczenie, fatum, Bóg, inni ludzie. Przełam to myślenie, przełam ten schemat, bo poczucie umiejscowienia kontroli jest wyuczonym mechanizmem. A chyba nie muszę tłumaczyć jaki typ statystycznie żyje krócej i który jest bardziej podatny na depresję? :)

15. Bycie asertywnym

Mów "nie" aktywnościom, których nie lubisz; mów "nie" ludziom, za którymi nie przepadasz. Od dziecka mamy wpajane, że nie wypada odmawiać - przełam ten schemat! Świadoma odmowa to naprawdę nic złego! Szanuj swój czas. Wykaż się asertywnością nie tylko wobec innych, ale przede wszystkim wobec siebie. Porzuć aktywności, które nie sprawiają Ci przyjemności; aktywności, które Cię męczą bądź nudzą.

16. Afirmacje

Nie od dziś wiadomo, że od naszego nastawienia zależna jest większość rezultatów naszego działania, nawet w procesie zdrowienia. Dlatego warto stymulować swój rozwój osobisty za pomocą afirmacji - pozytywnych stwierdzeń, chociażby na temat własnej osoby, wpływających na poziom samoakceptacji. Powtarzanie takich pozytywnych sekwencji wedle siebie, bądź swoich działań, czy nawet wydarzeń które mają nastąpić - pozytywnie nas nastraja, zmienia stan emocjonalny, podnosi poczucie własnej wartości. Nie mówię tutaj o prawie przyciągania, które ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Ale o faktycznym narzędziu psychologicznym, które może pomóc sprowadzić myślenie i emocje na właściwy tor. Afirmacje powinny być sformułowane w pierwszej osobie, w czasie teraźniejszym. Powinny mieć charakter pozytywny, zamiast "nie jestem zmęczona", "jestem pełna energii". Jeżeli naprawdę daleko nam do tego, uwagę w kierunku pożądanego stanu, należy zwrócić za pomocą stwierdzenia "chcę" (według przykładu: "chcę być pełna energii"). Aby afirmacje przyniosły oczekiwany skutek, warto pracować nad jak najdłuższym utrzymaniem  pożądanego obrazu w umyśle, i/lub stanu w organizmie. To nic nie kosztuje, więc chyba warto spróbować? :)

17. Uważność - bądź tu i teraz

Jak często skupiasz się na chwili obecnej? Jak często JESTEŚ faktycznie "tu i teraz"? Wciąż gdzieś biegniemy - czy to dosłownie, czy zaledwie za pomocą myśli. Co będzie? Co było? Co się wydarzy? Jak to się stało? Analizujemy, snujemy domysły, gdybamy i rozmyślamy nad wszystkim, tylko nie nad "tu i teraz". Warto wziąć oddech, zwolnić a wręcz zatrzymać się. Przeszłości nie da się zmienić, a przyszłości do końca przewidzieć. Więc dlaczego nie dbamy o to co mamy namacalnie - o teraźniejszość? To przecież tylko na nią mamy realny wpływ, tu i teraz.

18. Wdzięczność

To jeden z prostszych,  ale i zarazem najlepszych nawyków jakie możemy wytworzyć. Praktykowanie wdzięczności każdego dnia, dostrzeganie małych rzeczy, tych drobnych iskierek radości, naprawdę szybko wchodzi w krew. Dzięki temu diametralnie zmieni się Twoje spojrzenie na otaczający Cię świat. Uwierz, że masz za co dziękować. W dobie dzisiejszych problemów, nasze codzienne zmartwienia wypadają naprawdę blado. Bo czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się czuć wdzięczność za to, że słyszysz, czujesz, widzisz, chodzisz i funkcjonujesz samodzielnie? Za to, że masz co jeść i pić, za to że masz dom - miejsce, w którym możesz się skryć, czy choćby za to, że w miejscu, w którym żyjesz nie panuje wojna? Abstrakcyjne, oczywiste? No właśnie niestety nie dla wszystkich.

19. Niesienie pomocy

Gdy uświadomisz sobie jakim szczęściarzem jesteś, że tak naprawdę to co masz - jest w zupełności wystarczające, a nawet stanowi zbyt wiele; prawdopodobnie odczujesz chęć pomagania tym słabszym, tym znajdującym się w znacznie gorszej sytuacji. Każda forma pomocy będzie niezwykle pozytywnie na Ciebie oddziaływać, a o innych już nie wspomnę :) Wiesz od czego ja zaczynałam? Od skromnych, miesięcznych wpłat na rzecz schroniska - uczucie jakie towarzyszyło mi po ich dokonaniu, ciężko opisać. Jest to mieszanka zadowolenia, sprawczości, ale przede wszystkim - spełnienia. Bowiem pomaganie jest naturalnym zachowaniem, bardzo głęboko zakorzenionym w każdym z nas, ale często zepchniętym na dalszy plan przez inne codzienne aktywności. Jednak gdy tego doświadczysz (a bardziej - dokonasz), już nie przestaniesz! Niewielka pomoc materialna jest niezwykle dobrym i skutecznym początkiem; jest też wygodnym rozwiązaniem i to dosłownie: siedzisz na miękkiej kanapie, nigdzie nie wychodzisz a pomagasz. Ale przychodzi taki czas, że czujesz niedosyt, czujesz że możesz zrobić coś więcej, niż tylko dokonać przelewu - nie tylko możesz, ale wręcz musisz, więc ruszasz, zaczynasz działać! I to do czynów najbardziej Cię zachęcam. Pamiętaj - dobro do Ciebie wróci, nawet ze zdwojoną siłą :)

Oto już wszystkie dobre nawyki, którymi chciałam się z Tobą podzielić. Żaden z nich nie jest mi obcy, wszystkie albo praktykuję od dawna, albo wciąż doskonale. Zastosowanie ich wszystkich może wprowadzić niebywałą rewolucję do Twojego życia. Jednak na początek, pamiętaj o zasadzie małych kroczków - zacznij od jednego nawyku i skup się właśnie na nim, by osiągnąć i szybko dostrzec maksymalne rezultaty. Bo nawyki naprawdę da się przechytrzyć! :)

A jakie nawyki zmieniły Twoje życie? Jakie aktywności są dla Ciebie niezwykle ważne? Które z powyższych praktykujesz, a które dopiero masz zamiar wprowadzić? 


44 komentarze:

 1. Bardzo dobre nawyki :). Część praktykuję od lat, do wielu się przymierzam :D!!! Świetny post na dobry początek Nowego Roku!!!
  P.S. Serdecznie dziękuję za odwiedziny u mnie :D!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie życzę wytrwałości i powodzenia :* Dziękuję pięknie za miłe słowa :) Nie ma problemu :)

   Usuń
 2. Super punkty, każdy wart wdrażania!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, gdyby tak wszystko sumiennie stosować, zmiany byłyby niewyobrażalne! :)

   Usuń
 3. Bardzo podobała mi się książka "zjedz tę żabę" - wdrażam te zasady w życie i...jest łatwiej:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie mam takie same odczucia! Takie podejście "zjadające żabę", naprawdę dużo ułatwia :) Pozdrawiam serdecznie <3

   Usuń
 4. Praktykuję praktycznie każdy wymieniony przez Ciebie nawyk, muszę popracować jeszcze nad tym, żeby żyć tym, co jest teraz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niezwykle istotne, ale i czasem trudne. Powodzenia w takim razie w praktykowaniu uważności :)

   Usuń
 5. Ja zawsze chciałam popracować nad wdzięcznością. Spisywać codziennie wieczorem to za co dziękuję, ale jakoś się zabrać za to nie umiem. Achhh....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, to na początek może po prostu przed snem, myśl o tym co takiego dobrego wydarzyło się danego dnia? :) Nawet ustaw sobie przypomnienie o konkretnej godzinie "czas na wdzięczność". Pomyślenie o tym zajmie Ci dosłownie kilka sekund, a niezwykle pozytywnie nastroi! Wcale nie musisz tego zapisywać, aby wytworzyć ten jakże piękny nawyk! :* Powodzenia! :)

   Usuń
  2. O widzisz! Na to nie wpadłam!

   Usuń
  3. No więc cieszę się, że nieco Ci podpowiedziałam! :) Powodzenia w takim razie w tworzeniu nawyku wdzięczności <3

   Usuń
 6. Warto trąbić o piciu wody na prawo i lewo, bo tak, jak napisałaś, jest to ważne i m.in. poprawia sen, ogólnie organizm czuje się po prostu dużo lepiej:) Zawsze kojarzy mi się to z pewną biolożką u nas w szkole, które na każdym kroku wspomina o tym, że woda jest NAJWAŻNIEJSZA, co prawda, wiele osób się z niej śmieje z tego powodu, ale mimo wszystko, myślę, że wielu osobom uświadomiła parę kwestii:)
  10 punkt jest zdecydowanie czymś, co muszę wprowadzić w swoje życie! Jest wiele, niestety nieprzyjemnych rzeczy, z którymi muszę się uporać, a zamiast barć się za nie na samym początku, to je odkładam i potem wychodzi jak wychodzi. :/ Także popieram i czas się wziąć za realizację!
  Zaraz biorę się za przeczytanie wpisu o budżecie domowym, bo przyznam Ci szczerze, że i z tym mam wielki problem.
  Bardzo dobry, jakościowy post. Widać, że przykładasz się do swojego bloga, Kochana, od razu to widać i to się naprawdę ceni. Pozdrawiam serdecznie!;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, to taki banał, ale jakże często przez nas pomijany! Woda zmieniła mnie - wiecznego śpiocha, w pełną energii osobę, która już nie potrzebuje 12h snu, ale 6! Dzięki temu mam mnóstwo czasu w ciągu dnia, na aktywności, które zawsze chciałam rozpocząć :) W takim razie życzę Ci powodzenia w ustalaniu priorytetów i szybkim uporaniem się z tymi nieco mniej przyjemnymi sprawami! Najciężej podjąć decyzję o "zjedzeniu żaby", bo gdy wykonasz zadanie, będzie tylko lepiej :) Mam nadzieję, że post o budżecie będzie dla Ciebie przydatny! :* Ogromnie dziękuję za docenienie mojej pracy kochana <3 Pozdrawiam i ściskam mocno :)

   Usuń
 7. Większość z tych nawyków jest również moimi nawykami. Z trzeba pierwszymi tylko różnie bywa :P Książek to czytam aż za dużo hehe. Niesienie pomocy i wdzięczność naprawdę daje duże efekty :)
  Jedynie jeśli chodzi o branie odpowiedzialności za los to jakoś mi się nie sprawdza, bo ilekroć uświadamiam sobie, ze mam nad wszystkim kontrolę to życie mi robi na złość, a jeśli stwierdzę niech się dzieje wola Boża/losu to nagle się samo układa. Czemu nie mam pojęcia ale niech się dzieje xD Nie nad wszystkim mamy kontrolę, czasem trzeba uwierzyć w jakieś dobre duszki, które pomogą :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wspaniale, że wspomniane nawyki nie są Ci obce :) Pierwsze trzy to rzeczywiście czasem ciężki orzech do zgryzienia :) Czytanie niezwykle rozwija, więc pielęgnuj ten nawyk jak najczęściej <3 Tutaj bardziej chodzi o umiejscowienie kontroli, o sprawczość - przekonanie, że nie jesteśmy wiecznie bezradni, tylko że mamy realny wpływ na to co nas otacza. Może nie bezpośrednio na wydarzenia, ale na reakcje i to jakie działania podejmiemy i czy w ogóle :) Bo niektórzy ludzie nigdy nie podejmują żadnych działań, no bo przecież "mają zawsze pod górkę, los tak chce". A Ty kochana masz świadomość własnego wpływu i świadomie wybierasz podejście "a jakoś to będzie" - czasami i to jest wskazane :)

   Usuń
 8. Bardzo fajne nawyki warte wprowadzenia:)))pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Chcąc nie chcąc, a może i nawet o tym nie wiedząc wdrążyłam już większość tych nawyków do swojego życia. Są one naprawdę bardzo przydatne i ułatwiają życie. Mam tylko problem z regularnym piciem wody, bo jeśli nie wezmę ze sobą butelki, po prostu o tym zapominam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie polecam Ci aplikację na telefon: Water Time. Skutecznie przypomina o piciu wody, a przesłodka kropelka, która informuje Cię o stanie Twojego organizmu, niezwykle motywuje do wypicia kolejnych porcji, aby tylko ją uszczęśliwić :) Możesz ustalić sobie dowolny dzienny cel, ale także pojemności różnych naczyń, z których pijesz. Aplikacja również uwzględnia soki, herbatę i kawę.

   Usuń
 10. Super wpis bardzo pomocny, muszę zacząć pić więcej wody , zacząć robić listy i wszystko sobie zapisywać , muszę nauczyć się jak rozpisać sobie obiady na cały tydzień żeby nie kupować za dużo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie sporo pracy przed Tobą kochana! Ale te nawyki szybko wejdą Ci w krew, ponieważ prędko zauważysz efekty :) Możesz spokojnie połączyć nawyk pica wody i robienie list, na których będziesz wyznaczać sobie owe picie wody :) I tak jak wyżej w komentarzu: polecam Ci aplikację Water Time, jest fantastyczna :)!

   Usuń
 11. Warto w swój nawyk wdrążyć asertywność ;)
  Pozdrawiam ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, rozwojowo to jedna z najważniejszych zmian :) Pozdrawiam również <3

   Usuń
 12. Z piciem wody nie mam problemu, ale musi być to koniecznie woda niegazowana, bo gazowanej nie lubię. ;) Z wstawaniem wcześniej u mnie kiepsko, bo ostatnimi czasy kładę się bardzo późno. Wszystko przez nawał projektów do zrobienia i niezbyt dobrą organizację. Wiem, że muszę to zmienić. W czasie moich wrześniowych praktyk w szkole wyrobiłam w sobie nawyk chodzenia wcześniej spać, bo wiedziałam, że rano trzeba będzie wstać. Niestety przyszła końcówka listopada i trzeba było przysiąść nad projektami zaliczeniowymi i dobra praktyka zanikła. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to staram się ćwiczyć codziennie, ale jak mam nawał pracy, to czasem odpuszczam, bo jestem padnięta. Zawsze jednak wracam do ćwiczeń, bo widzę pozytywne efekty. :) Co do list, to robię je, gdy idę na zakupy albo planuję co muszę zrobić, np. w danym dniu, przez weekend itp. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również piję tylko niegazowaną :) Gazowaną nie potrafię się napić. Wszystko zależy właśnie od naszych aktywności. Ja aby wstawać o 5:00 to o 22:00 leżę już w łóżku :) Najważniejsze to właśnie powracać do dobrych nawyków. Bzdurą jest wpajanie, że "nie można przerwać ciągłości". Czasami taka przerwa jest potrzebna, a nawet konieczna. Ja również robię często listy, a wręcz kocham je <3

   Usuń
 13. Większość tych nawyków praktykuję od dłuższego czasu :) Zawsze miałam problem z piciem wody, ale odkąd cierpię na bardzo niski poziom cukru odczuwam ogromne pragnienie i ciągle piję. Z każdej kiepskiej sytuacji trzeba wyciągnąć pozytyw :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie! :) Czyli rozumiem, że sytuacja wymusiła na Tobie wyrobienie dobrego nawyku :) Zgadza się, bo każde doświadczenie nas kształtuje, nawet to negatywne. Warto wyciągnąć z niego nauczkę i ruszyć do przodu.

   Usuń
 14. Ostatnio niestety mam problemy ze wczesnym wstawaniem-liczę na to że wiosna to zmieni ☺
  Chętnie bym przemycila punkt 11😉
  Pozdrawiam
  Lili
  P.S gratuluję "nowej domeny" 👏

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten problem - też przed laty w okresie jesienno-zimowym nawet gdy ustawiłam budzik wcześniej, to przez panującą ciemność za oknem, nie miałam ochoty wstawać :) Trzymam kciuki aby wiosną się to u Ciebie kochana zmieniło! :* Zasada 2 minut jest niezwykle pomocna, polecam :) Dziękuję ślicznie, super że zauważyłaś <3 Pozdrawiam gorąco!

   Usuń
 15. Większość nawyków już posiadam, ale nie ma takiej siły na tym świecie, która ściągnęłaby mnie z łóżka wcześniej niż absolutnie muszę wstać :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo inspirujący wpis, postaram się trzymać większości punktów z tej listy, bo mam podobne postanowienia :). W tym roku zwracam większą uwagę na ograniczenie plastikowych opakowań itp. Zamiast np. polędwicy pakowanej w ten sposób można przecież kupić na wagę. A na zakupy z własną, materiałową torbą :). Woda to podstawa. U mnie do tego jeszcze zdrowe, własne soki z wyciskarki, a nie te ze sklepu. Polecam, pyszności!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale, że tak uważasz, dziękuję! Dokładnie, proste zmiany, które po prostu wymagają czasem głębszego zastanowienia :) Mnie najbardziej cieszy zakup woreczków wielorazowych na warzywa i owoce oraz filtra do wody! Dwa najgorsze gady (reklamówki i butelki plastikowe) wyeliminowane :)! Ja ogólnie nie przepadam za sokami, preferuję całe owoce ale za to piję wodę hektolitrami chyba haha :)

   Usuń
 17. Cóż, myślę, że każdy z tych nawyków to byłaby dobra zmiana :) Warto się tu zainspirować pragnąć coś zmienić w swoim życiu w nowym roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie, że tak sądzisz :) Mam właśnie taką cichą nadzieję, że choć jedna osoba znajdzie w tym poście inspirację do (prostych) zmian <3

   Usuń
 18. Ja chyba wolę się odwracać na drugi bok :D Znaczy wstanie wcześniej ma swoje plusy, ale zazwyczaj wolę mieć mniej godzin i bardziej się skupić na tym co robię. A jak się nie wyśpię, to myśli uciekają we wszystkie strony. I wtedy też ciężko być "tu i teraz".
  Ale fakt, że ja raczej wolę posiedzieć dłużej wieczorem niż wstać rano.

  Akurat umówienie wizyty u lekarza to nie są 2 minuty, tylko ze 30 xD A jak na nfz to nawet ponad godzinę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To oczywiście zależne jest od Twoich preferencji :) Ja miałam podobnie i nigdy nie przypuszczałabym, że dzięki dobremu nawodnieniu mój organizm będzie potrzebował prawie połowę mniej snu niż zawsze. To ciekawe, co mówisz, bo nigdy nie zdarzyło mi się aby taki telefon tak długo trwał :) Ale jak to u Ciebie tak wygląda, to faktycznie wykonanie takiego telefonu warto jednak zapisać haha :)

   Usuń
 19. z tym wstawaniem wcześniej coś jest :D sama od początku roku wstaje ciutkę wcześniej i jakoś te dni są dłuższe! :D
  dodaję do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dokładnie <3 I później ta satysfakcja, ile się udało zrobić - bezcenna <3 Bardzo mi miło! :*

   Usuń
 20. W moim życiu występuje tylko i wyłącznie czytanie książek :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo mnie cieszy,że znalazłam Twojego bloga! Te mądrości znam i staram się od kilku lat wcielać w życie :)Dokładam jeszcze medytację i słuchanie ulubionej muzyki. To wszystko, o czym piszesz bardzo poprawia komfort życia. Zamierzam zaglądać do Ciebie :)Zapraszam także na mojego bloga. Pozdrawiam Pola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie wiesz jak miło mi to czytać <3 Dziękuję ogromnie :) Oj tak, to również ważne nawyki, które potrafią podnieść komfort naszego życia :) Pozdrawiam serdecznie <3

   Usuń

Witaj! Zachęcam Cię do zostawienia komentarza. Co sądzisz o tym poście? A może masz jakieś pomysły na kolejne wpisy? O czym chętnie przeczytasz na moim blogu? Stwórzmy go razem! Daj znać jeżeli mnie obserwujesz, chętnie wpadnę także do Ciebie :) Ale pamiętaj, że to nie jest miejsce na Twoją reklamę. Trafię do Ciebie również bez linku :)