3/01/2019

Wiosenne porządki - wyzwanie z Naturalnie Minimalnie!

naturalnie minimalnie


Witam Cię pełna energii w pierwszym dniu marca! Mimo, że marcowa pogoda jest bardzo zdradliwa i pozostawia wiele do rzeczenia, to jest to szczególny czas dla mnie. Nie tylko dlatego, że jest to miesiąc moich urodzin, ale to właśnie w marcu witamy moją ulubioną porę roku - wiosnę! A jeżeli wiosna tuż za pasem, nie może odbyć się bez porządków, prawda!? Dla mnie, minimalistki to istny raj! Już nie mogę się doczekać, aby przejrzeć swoją przestrzeń i oczyścić ją z ewentualnego nadmiaru! A Ty? Jesteś gotowa na wiosenne porządki!? :)


O co właściwie chodzi?

 Jest to pewnego rodzaju wyzwanie - gruntowne wiosenne porządki, trwające przez pierwsze 20 dni marca. To pewnego rodzaju sprzątaniowy maraton. Przyjrzymy się wspólnie (bo żywię ogromną nadzieję, że do mnie dołączysz!) wszystkim problematycznym sferom naszej przestrzeni, dzień po dniu, aż do dnia wiosny. Dzięki temu wkroczysz w tę jakże piękną porę roku już bez zbędnego balastu! Zważając na to, że lata temu to właśnie Metoda Kon Mari, wprowadziła minimalistyczną rewolucję do mojego życia - to właśnie na tej metodzie oparłam całe wyzwanie. Pragnę abyś i Ty dała jej szansę, jest naprawdę niesamowita! Oczywiście nie liczę na to, że wprowadzę rewolucję i do Twojego życia, ale byłabym niesamowicie usatysfakcjonowana, jeżeli pod koniec wyzwania, udałoby Ci się nieco uprościć swoją przestrzeń, oczyścić ją ze zbędnych rzeczy, a pozostawić te, które faktycznie sprawiają Ci radość! Więc jak? Dołączasz do mnie? :)


Jak będziemy sprzątać?

Tak jak wspomniałam, nasz sprzątaniowy maraton oparłam nieco na metodzie zaproponowanej przez Marie Kondo. Dlatego będziemy sprzątać kategoriami, a nie lokalizacjami. Uważam, że będzie to najbardziej adekwatne, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele rzeczy posiadamy. Bowiem wiele przedmiotów należących do tej samej kategorii, mamy porozsiewane po różnych miejscach w naszych domostwach. Może prowadzić to do nieumiejętnego oszacowania posiadanych dóbr z danej kategorii. Koniecznie więc wybierz centralny punkt, w którym będzie odbywała się Twoja selekcja - proponuję łóżko bądź (czystą :)) podłogę. Wszystkie rzeczy należące do danej kategorii, zbierz w punkcie centralnym, utwórz z nich stertę, niech będzie tam wszystko, dosłownie wszystko z każdego zakamarku Twojego domu, co pasuje do rodzaju aktualnie przeglądanych rzeczy. Kolejność kategorii również nie będzie przypadkowa! Najpierw rozpoczniemy od dość prostej kategorii jaką są ubrania, następnie pod lupę weźmiemy książki i papiery, kolejno kategorię różności; czyli całą resztę, aż w końcu dotrzemy do rzeczy sentymentalnych. Będziemy sprzątać właśnie w tej kolejności, ponieważ konieczne jest wyrobienie sobie potocznie mówiąc - wprawy w wyrzucaniu. Nie, wróć! Bardziej wprawy w zostawianiu! Bo celem tego wyzwania jest to, abyś w efekcie końcowym otaczała się przedmiotami, które faktycznie Cię cieszą, z których użytkowania czerpiesz przyjemność. Bo pamiętaj, że chodzi o to, jakie rzeczy pragniesz zostawić przy sobie, a nie jakie wyrzucić. Stąd też główne kryterium jakim będziesz się kierować - weź każdy poszczególny przedmiot do ręki i zadaj sobie pytanie:

Czy to sprawia mi radość?

*Weź pod uwagę nieco szerszy kontekst radości, czasami to uczycie wcale nie musi być takie oczywiste! Radość może budzić ciepła bluza która ogrzewa Cię w zimowe wieczory, a nawet obieraczka do warzyw, która ułatwia cały proces :) Miej otwartą głowę, wykaż się uważnością!


Sprzątaniowa instrukcja ogólna:


1. Wybierz centralne miejsce, w którym będzie odbywać się selekcja
2. Zbierz wszystkie przedmioty należące do danej kategorii w miejscu centralnym
3. Rozpocznij od wybierania rzeczy, które naprawdę lubisz i które z pewnością zostają!
4. Weź każdy kolejny przedmiot do ręki i zadaj sobie pytanie: czy to sprawia mi radość?
5. W trudnych decyzjach skorzystaj z pytań pomocniczych

6. Zdecyduj w jaki sposób rzeczy, które odrzuciłaś opuszczą Twój dom: oddanie potrzebującym, sprzedaż, czy może są zniszczone/bezużyteczne i powinny zasilić Twój kosz

*Jeżeli na którymkolwiek etapie sprzątania, napotkasz rzecz, która jest dla Ciebie sentymentalna, odłóż podjęcie decyzji o jej losie, na sam koniec - w ostatniej kategorii!

KATEGORIA: UBRANIA

Według metody Kon Mari, to właśnie od ubrań należy rozpocząć. Jest to najmniej problematyczna kategoria dla większości z nas, ponieważ do elementów naszej garderoby raczej mocno nie przywiązujemy się. Aczkolwiek jak zwykle - zdarzają się wyjątki od reguły; więc jeżeli do ubrań przywiązujesz dużą wagę, to ten etap wcale może nie należeć do najprostszych. Ale pamiętaj - najważniejsze jest to, aby usadawiać dane elementy w jednym miejscu, abyś zobaczyła ile faktycznie ich posiadasz. Jest to zupełny początek, więc pytanie "czy sprawia mi to radość?" może wydawać się nieco niejasne. Ale spokojnie, jak wspomniałam wcześniej; nabierzesz wprawy. Najpierw rozpocznij od wybrania rzeczy, które darzysz miłością szczególną i najlepiej wzajemną! :)

1 marca - góry i doły

Czyli na pierwszy ogień idą wszelkie bluzki, tshirty, koszule, swetry oraz spodnie, spodenki, spódnice. Czy naprawdę potrzebujesz ich tak wielu? Czy aby na pewno we wszystkich wyglądasz tak jak byś chciała? Czy wszystkie leżą idealnie? I co najważniejsze, czy aby na pewno wszystkie elementy, są tymi ulubionymi i sprawiają radość, gdy masz je na sobie?

2 marca - okrycia wierzchnie i na specjalną okazję

Czyli wszystkie kurtki, płaszcze, ale też marynarki; oraz rzeczy, które zakładasz bardziej sporadycznie; takie jak sukienki wieczorowe, garnitury. Pierwsza część myślę, że nie będzie stanowić dla Ciebie problemu, jednak nieco bardziej problematyczną kwestią, mogą okazać się rzeczy na specjalną okazję. Więc przemyśl w jakiego typu imprezach uczestniczysz? Ile razy faktycznie bierzesz udział w takich uroczystościach? Co stanowi elementy ponadczasowe, które sprawdzą się w większości przypadków? W czym czujesz się komfortowo, wyjątkowo i pięknie?

3 marca - biżuteria, dodatki, buty

Czyli wszystkie elementy upiększające Twoje stylizacje: kolczyki, bransoletki, naszyjniki, zegarki, ale też paski, chusty oraz wszelkie obuwie jakie posiadasz. Przyjrzyj się szczególnie biżuterii i dodatkom: czy wszystkie elementy aby na pewno nadal wyglądają  nienagannie? Czy wszystkie nosisz tak chętnie? Nie zapominaj przyjrzeć się niebotycznie wysokim szpilkom! Czy rzeczywiście odczuwasz radość podczas chodzenia w nich? :)

4 marca - skarpetki, bielizna, piżamy i rzeczy po domu

Myślę, że te dziurawe skarpetki i te bez pary, raczej nie sprawiają Ci radości, co najwyżej frustrację! To ten moment, aby pogodzić się z tym, że zguba już się nie znajdzie, a dziury same się nie zacerują. Pozbądź się również bielizny, która pije i gniecie, a w szczególności tej która nie wygląda już zbyt atrakcyjnie. To samo dotyczy piżam! Rzeczy po domu też w większości przypadków do tych atrakcyjnych nie należą, prawda? Pamiętaj o wygodzie, ale jednocześnie nie zapominaj, aby choć sama dla siebie, wyglądać po prostu dobrze!

  • Pytania pomocnicze w trudnych decyzjach:
- Czy ta rzecz sprawia, że czuję się pięknie?
- Czy ta rzecz sprawia, że czuję się komfortowo?
- Czy kupiłabym to jeszcze raz?
- Czy ta rzecz pasuje do reszty mojej garderoby?
- Czy jest w dobrym stanie?
- Kiedy ostatni raz miałam to na sobie?
- Kiedy mam zamiar to znów założyć?
- Jak się pierze, jak prasuje, jak się nosi?Kategoria:  PAPIERY I KSIĄŻKI

Postanowiłam jakoś szczególnie nie rozdzielać tych kategorii, gdyż w moim mniemaniu są bardzo podobne i akurat w moim przypadku, zdecydowanie stanowią mniejszość posiadanych przeze mnie rzeczy. Jednak zdaję sobie sprawę, że dla wielkich miłośników książek, ten etap może być mocno problematyczny; zwłaszcza jeżeli Twoja kolekcja zalicza się do tych naprawdę pokaźnych. Dlatego pozwoliłam sobie zmienić nieco kolejność i rozpocząć od elementów mniej problematycznych, a na końcu usadowiłam książki. Jeżeli Twój księgozbiór jest spory, to jego przegląd możesz rozpocząć nieco wcześniej, jeżeli szybciej uda Ci się dokonać uporządkowania pozostałych kategorii. Więc daj sobie czas, pamiętaj że ramy czasowe są tutaj ruchome, działaj według swojego tempa i możliwości.

5 marca - paragony, karty lojalnościowe, wizytówki

Myślę, że ten dzień nie będzie dla Ciebie problematyczny. Raczej do paragonów czy wizytówek się nie przywiązujemy, więc to taka rozgrzewka w tej kategorii :) Zrób gruntowne porządki w tym obszarze!

6 marca - zeszyty, notesy, notatki

To naprawdę zależy na jakim etapie życia (bądź edukacji) się znajdujesz. Zeszyty i notatki mogą zająć Ci dłuższą chwilę, jeżeli obecnie studiujesz lub uczysz się. Wtedy faktycznie musisz wykazać się dość sporą uważnością, by nie pozbyć się  rzeczy, które jeszcze mogą Ci się przydać. Jednak mimo wszystko, weź pod lupę posiadane zeszyty i notesy. Naprawdę kilka bądź kilkanaście niezapisanych zeszytów, nie jest Ci potrzebne - podziel się, niech ktoś inny zrobi z nich użytek :)


7 marca - gwarancje i instrukcje

To nasze główne kryterium radość, może nie do końca się sprawdzić. Dlatego kieruj się tym, czy dana gwarancja wciąż obowiązuje, wszystkie po terminie mogą trafić do kosza! Zakładam, że większość urządzeń jakie posiadasz, obsługujesz bez problemu - więc takich instrukcji również możesz się pozbyć; a w razie jakiejś niespodzianki z pewnością są dostępne w Internecie. Bo mam nadzieję, że nie trzymasz instrukcji sprzętów, które już dawno opuściły Twój dom? :)

8 marca - dokumenty 

Tutaj również musisz wykazać się uważnością. Przejrzyj wszystko dokładnie: czy wszystkie posiadane przez Ciebie dokumenty są nadal ważne i aktualne?

9 marca - książki, magazyny, czasopisma 

W punkcie centralnym zbierz wszystkie książki, magazyny i czasopisma jakie posiadasz. Po pierwsze - ujrzyj ile udało Ci się ich zgromadzić, następnie książka po książce, magazyn po magazynie, bierz do ręki i odpowiedz sobie na nasze główne pytanie w tym wyzwaniu. Weź pod uwagę to, czy daną książkę pragniesz wziąć ze sobą w dalszą życiową drogę; czy jest tak wartościowa? Czy pragniesz do niej wracać? Czy posiadanie jej wywołuje w Tobie radość?

KATEGORIA: RÓŻNOŚCI

Jest to najbardziej obszerna kategoria, z tego względu, że zawiera szereg podkategorii, które nie znalazły się na poprzednich etapach. Takim oto sposobem zajmiemy się różnego rodzaju artykułami gospodarstwa domowego, sprzętem elektronicznym i elektrycznym, kosmetykami, a nawet rzeczami, które możemy odnaleźć w kuchni.

10 marca - akcesoria piśmiennicze i biurowe, płyty CD i DVD, gry 

Przejrzyj swoje zbiory i określi czy potrzebujesz aż tylu przyborów piśmienniczych i biurowych; zastanów się, czy zgromadzone przez lata płyty CD i DVD wciąż napawają Cię radością, zreflektuj czy posiadane gry, w dalszym ciągu dają Ci tyle frajdy.

11 marca - kable, ładowarki, gadżety elektroniczne, telefony, tablety, komputery 

Czyli szeroko pojęta kategoria sprzęt elektroniczny i elektryczny. Przyjrzyj się wszystkim gadżetom i urządzeniom - czy nadal z nich korzystasz? Ułatwiają Ci codzienne funkcjonowanie, czy może wręcz przeciwnie? Przejrzyj kable i ładowarki, bo z pewnością znajdą się takie, których funkcja będzie dla Ciebie zagadką :)

12 marca - leki, detergenty i akcesoria do utrzymywania czystości 

W tym dniu weź pod lupę artykuły gospodarstwa domowego, rozpoczynając od leków. Tutaj wiadomo, radości jako takiej nie będzie (choć to zależy jakie leki bierzesz :)), ale postaw na aspekt praktyczny. Jeżeli cokolwiek wygląda wątpliwie bądź przekroczyło datę przydatności, pozbądź się ich, oddając przeterminowane leki do odpowiednich punktów. Przyjrzyj się również posiadanym detergentom i środkom czystości. Nie zapominaj o akcesoriach, które tę czystość pomagają Ci utrzymać. Uwzględnij więc wszelkie gąbki, ściereczki i szczoteczki.


13 marca - KOSMETYKI I AKCESORIA: pielęgnacyjne

Przyjrzyj się proszę swojej pielęgnacji, zarówno wieczornej jak i porannej. Czego używasz, a co jedynie zdobi Twoją łazienkową półkę? Jakich kosmetyków i jakich akcesoriów używasz? Co się sprawdza, a co niekoniecznie? Czego używanie sprawia Ci prawdziwą przyjemność?


14 marca - KOSMETYKI I AKCESORIA: do makijażu i do włosów

Tutaj sprawa ma się podobnie jak w dniu poprzednim. Choć tym razem prześwietlamy kosmetyki i akcesoria do makijażu oraz włosów. Postaw sobie podobne pytania, jak wczoraj.

15 marca - BIELIŹNIARKA: ręczniki, pościel, koce

Pamiętaj, że nie potrzebujesz kilkunastu zestawów jak w hotelu. Wybierz te, które cieszą Cię najbardziej, a resztę oddaj potrzebującym.


16 marca - KUCHNIA: naczynia, garnki i gadżety

Jeżeli jesteś zapaloną kucharką, bądź kuchenną gadżeciarą - dziś przed Tobą sporo pracy. Wkraczamy w Twoje królestwo, przejrzyj posiadane naczynia, sztućce, garnki i kubki, nie pomijaj kuchennych akcesoriów i gadżetów. Czy aby na pewno wszystko jest Ci potrzebne? Czy aby na pewno, wszystkie te rzeczy ułatwiają Ci kuchenne funkcjonowanie, czy może wręcz przeciwnie?


17 marca - KUCHNIA: żywność i przyprawy

Wciąż pozostajemy w temacie kuchennym. Tym razem przejrzyj zapasy żywności jakie udało Ci się zgromadzić, koniecznie sprawdź przyprawy i ich daty ważności. Czy wszystko co posiadasz odpowiada Twoim preferencjom smakowym? Czy są to rzeczy, które naprawdę chcesz zjeść?


18 marca -DEKORACJE I RÓŻNOŚCI

Czyli wszystko co nie zostało uwzględnione w pozostałych kategoriach np. baterie, plastikowe torby, guziki, wieszaki, pojemniki i pudełka – czyli to, co możesz znaleźć w tej słynnej szufladzie, która zawiera dosłownie wszystko!


KATEGORIA: RZECZY SENTYMENTALNE

I takim oto sposobem dobrnęliśmy do najtrudniejszej kategorii naszych wiosennych porządków. Jednak nie martw się! Po 18 dniach dokonywania selekcji posiadanych przez Ciebie rzeczy, nabrałaś już wprawy. Już doskonale wiesz, co sprawia Ci radość, a co nie. Już wiesz jak ją definiować, jesteś ekspertem. Pamiętaj aby w tych dwóch ostatnich dniach wyzwania, pozostawić przedmioty, które faktycznie sprawiają Ci radość, które wywołują na Twojej twarzy uśmiech - nie przeciwnie. Pozwól odejść tym przedmiotom, które wywołują smutek i żal. Otaczaj się takimi rzeczami, które przywołują wspomnienia i osoby naprawdę bliskie Twojemu sercu.

19 marca - RZECZY SENTYMENTALNE: zdjęcia

Myślę, że każdy z nas posiada wiele zdjęć. To będzie dość żmudny proces w większości przypadków. Ale także może okazać się przyjemny. No bo w końcu kiedy ostatni raz oglądałaś swoje fotograficzne zbiory? Przejrzyj zarówno te fizyczne jak i wirtualne fotografie. W pierwszej kolejności pozbądź się duplikatów, czyli praktycznie takich samych zdjęć, w nieco innym kadrze. Resztę pozostaw intuicji, już doskonale wiesz jak rozpoznawać radość! :)

20 marca ☼ - RZECZY SENTYMENTALNE: pamiątki, prezenty, listy, kartki urodzinowe i inne

Dziś rzeczy sentymentalnych ciąg dalszy! Dziś pod lupę bierzemy wszelkie pamiątki, prezenty, listy i kartki, oraz wszystko to, co postanowisz dodać do tej kategorii. Zostawiaj to, co chcesz zabrać ze sobą w przyszłość; wybieraj to co napawa Cię ciepłem i szczęściem. Nie zapominaj tylko, że nawet gdy pozbędziesz się rzeczy, wspomnień nikt Ci nie odbierze.


I tak oto prezentuje się moja propozycja wiosennych porządków! Żywię ogromną nadzieję, że przyłączysz się do mnie i wspólnie przebrniemy przez poszczególne kategorie. Wiosna to piękny czas, zawsze lubię świeżość jaką ze sobą niesie - niech ta świeżość zapanuje i w naszych domach! Odgruzujmy więc wspólnie przestrzeń, by rozpocząć wiosnę już bez zbędnego balastu :)

*TUTAJ znajdziesz wyzwanie do wydrukowania! :)

Co Ty na to? :) Dołączysz do mnie? Planujesz własne wiosenne porządki, czy może masz je już za sobą? Jak przygotowujesz się na wiosnę?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj! Zachęcam Cię do zostawienia komentarza. Co sądzisz o tym poście? A może masz jakieś pomysły na kolejne wpisy? O czym chętnie przeczytasz na moim blogu? Stwórzmy go razem! Daj znać jeżeli mnie obserwujesz, chętnie wpadnę także do Ciebie :) Ale pamiętaj, że to nie jest miejsce na Twoją reklamę. Trafię do Ciebie również bez linku :)