3/06/2019

Sezonowa zmiana garderoby w 8 krokach!

porządki w szafie

Już niebawem przywitamy nową porę roku, nastąpi zmiana sezonu! To dobry czas, aby skonfrontować się z zawartością swojej szafy; zarówno tą obecną, jak i przyszłą. Dziś przychodzę do Ciebie z kilkoma prostymi krokami, dzięki którym w pełni zadbasz o swoją garderobę. Dokonaj więc przeglądu Twoich ubraniowych zbiorów; puść w świat to, co nie sprawia Ci radości, zadbaj o to, co wymaga naprawy i wreszcie zostań tylko z tym, w czym czujesz się fantastycznie! Gotowa?!1. Wyjmij z szafy wszystkie ubrania z obecnego sezonu

Wybierz centralne miejsce, w którym będzie odbywać się cały proces. Najlepiej w tym celu sprawdzi się łóżko, bądź czysta podłoga. Dzięki takiemu umiejscowieniu wszystkich elementów Twojej zimowej garderoby, zobaczysz jak wiele posiadasz. Tylko pamiętaj - nie pomijaj niczego! Wszystko co należy do garderoby zimowej powinno znaleźć się w wybranym przez Ciebie miejscu. Oprócz ubrań, wlicz w to proszę akcesoria, torebki, buty, szale, rękawiczki, a nawet zimowe piżamy i puchate skarpety :) Od razu również przetrzyj puste półki i szuflady! Przez te kilka miesięcy z pewnością zdążyły się nieźle zakurzyć.

2. Dokonaj selekcji 

Gdy już ujrzysz ilość posiadanych przez Ciebie rzeczy, weź każdą z nich do ręki - niczego nie pomijaj! Zadaj sobie pytanie; czy założę to za rok? Wszystko co budzi Twoją wątpliwość powinno opuścić Twoją szafę. Jeżeli w tej chwili coś do Ciebie nie przemawia, dlaczego miałoby przemówić następnej zimy? Sprawdź czy aby na pewno, wszystko jest w nienagannym stanie. Jeżeli Twoja szafa tego wymaga, zminimalizuj ją, pozostaw tylko takie rzeczy, które naprawdę sprawiają Ci radość! Być może coś już jest tak zniszczone/znoszone, że wymaga wymiany w przyszłym sezonie? Jeżeli tak jest - stwórz listę rzeczy do kupienia na kolejną zimę, byś o niczym nie zapomniała. A może coś jest tak uniwersalne, że będzie mogło zasilić Twoją garderobę na nadchodzący sezon

3. Przygotuj ubrania, które masz zamiar nosić za rok

No właśnie, mam wrażenie, że często o tym zapominamy i później robimy wszystko na ostatnią chwilę, gdy niespodziewanie dany sezon nas zaskoczy. Niech tym razem będzie inaczej!

  • Wykonaj pranie wszystkich rzeczy, jakie postanowiłaś zostawić i nosić za rok
  • Jeżeli coś wymaga ingerencji specjalisty to zrób to teraz! Oddaj więc płaszcze do pralni, buty do szewca, a rozprute ubrania do krawcowej
  • Odpowiednio przechowaj pozostawione rzeczy; niekoniecznie worki próżniowe będą dobrym pomysłem, ponieważ bez dopływu powietrza - delikatne tkaniny mogą pognieść się na dobre i bezpowrotnie utracić fason. Wybierz osobną półkę w Twojej szafie, bądź karton, gdzie Twoje ubrania będą miały dostęp do powietrza

4. Dokonaj przeglądu ubrań na nadchodzący sezon

Pewnie gdzieś w zakamarkach Twojej szafy, przetrzymujesz ubrania sezonowe. W końcu nadszedł  na nie czas! Wyciągnij to, co pasuje do nadchodzącego sezonu i znów umieść wszystko w centralnym miejscu. Spójrz na Twoje zbiory - przyjrzyj się każdej rzeczy z osobna. Czy aby na pewno wszystko, co znajduje się na tej stercie, spełnia Twoje oczekiwania? Czy to właśnie te ubrania pragniesz teraz nosić? Czy odpowiadają Twoim preferencjom i aktywnościom? Czy są w dobrym stanie?

porządki w szafie


5. Przygotuj ubrania, które postanowiłaś nosić w tym sezonie

Tak jak w przypadku ubrań z kończącego się sezonu, te również musisz odpowiednio przygotować! Po pierwsze - oczywiście pranie! Wypierz jeszcze raz elementy swojej przyszłej garderoby, zanim zaczniesz je nosić. Nawet jeżeli są czyste, to długi czas spędzony w czeluściach szafy, z pewnością odbił się na ich zapachu :) Jeżeli rok temu, przeoczyłaś jakieś mankamenty - to zajmij się nimi teraz. W razie potrzeby odwiedź szewca, krawcową bądź pralnię. Nie daj się  niemile zaskoczyć, gdy będziesz potrzebować danej rzeczy!

6. Zainspiruj się i stwórz listę zakupów

Przegląd szafy masz już za sobą, gratulacje! Ale pewnie odnosisz wrażenie, że czegoś w Twojej szafie brakuje, prawda? Może okazuje się, że nie masz butów bądź okrycia wierzchniego? A może po prostu chcesz dokupić kilka elementów, które dodadzą świeżości Twojej garderobie? Koniecznie zainspiruj się, przejrzyj modowe magazyny i blogi, stwórz tablicę na Pinterest - to niezwykle przydatne narzędzie! Gdy rozejrzysz się i zaczerpniesz inspiracji, samoistnie w Twojej głowie zacznie układać się lista zakupów. Spisz ją oraz dokładnie przeanalizuj. Czy rzeczy, które pragniesz mieć, są Ci faktycznie potrzebne? Czy będą pasować do całości? Czy bez problemu wkomponują się w Twoją garderobę? Czy odpowiadają Twojemu stylowi i aktywnościom?

7. Wybierz się na rozsądne zakupy

Uzbrojona w dokładnie przeanalizowaną listę, możesz wybrać się na rozsądne zakupy. Pamiętaj, aby kupować tylko takie ubrania, w których zakochasz się od pierwszego założenia! Nie idź na żadne kompromisy, sprawdzaj składy oraz wykonanie szwów. Zegnij kilka razy daną rzecz w dłoni - aby przekonać się jak na to zareaguje. Sezonowe zakupy to świetny moment, aby kierować się na nich zasadami Slow Fashion! Dlatego warto również, abyś swoje zakupowe wojaże, rozpoczęła od zakupów w lumpeksie. I co najważniejsze, trzymaj się listy, nie pozwalaj na impulsywne zakupy, które tak naprawdę mogą wprowadzić poważny chaos do Twojej garderoby.

8. Ciesz się swoją idealną sezonową garderobą!

Gdy dokonasz rozsądnych zakupów, Twoja sezonowa garderoba jest już w pełni gotowa! Teraz pozostaje Ci cieszyć się idealnie skomponowaną szafą. Pamiętaj, aby bawić się tym co masz, łącz ze sobą ubrania, które posiadasz - eksperymentuj! Nawet jeżeli Twoja garderoba należy do tych mniejszych i skromniejszych, naprawdę każdego dnia możesz wyczarować świetną stylizację! A zwłaszcza wtedy, gdy jest to Twoja idealna garderoba - garderoba w kapsułce :)


Tak oto w prosty sposób możesz dokonać zmiany garderoby pod koniec każdego sezonu. Uważam, że warto poświęcić chwilę, zwłaszcza na odpowiednie przygotowanie i zreperowanie ubrań, gdy sezon dobiega końca. Wiele osób zapomina o tym kroku, a później (gdzieś za rok); okazuje się, że lubiane przez nas ubrania, wcale nie są gotowe do noszenia, bo wymagają naprawy, przeróbek, czy chociażby prania! Żywię nadzieję, że tym nieco banalnym postem, zainspirowałam Cię do dokonania wiosennych porządków w Twojej szafie! Osobiście jestem na etapie kompletowania wiosennej garderoby, jednak już niebawem pojawi się moja wiosenna szafa w kapsułce! Tak samo jak pojawiła się jesienna, a także zimowa :)

A Ty masz już za sobą sezonowe porządki w szafie? Jak dokonujesz zmiany garderoby? Czy jest to spektakularne przedsięwzięcie, czy raczej krótki proces? Jak przechowujesz ubrania, które czekają na kolejne sezony?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj! Zachęcam Cię do zostawienia komentarza. Co sądzisz o tym poście? A może masz jakieś pomysły na kolejne wpisy? O czym chętnie przeczytasz na moim blogu? Stwórzmy go razem! Daj znać jeżeli mnie obserwujesz, chętnie wpadnę także do Ciebie :) Ale pamiętaj, że to nie jest miejsce na Twoją reklamę. Trafię do Ciebie również bez linku :)