2/04/2019

Minimalizm wirtualny! Zminimalizuj swój telefon, komputer, email i media

wirtualne porządki

Pierwszy miesiąc 2019 roku za nami! Ale czy aby na pewno Twoja przestrzeń świeci czystością? Zwłaszcza ta wirtualna? Ostatnio przedstawiłam Ci 19 kategorii do pozbycia się w 2019 roku. Teraz przychodzę na ratunek Twojej przestrzeni wirtualnej, czas na porządki i minimalizm wirtualny! :) Ten artykuł jest w szczególności dla Ciebie, ale przyznam, że sama z niego skorzystam - bo krok po kroku będę realizować dane czynności. Odgruzowanie przestrzeni wirtualnej, to jedna ze składowych mojego miesięcznego resetu, do którego i Ciebie serdecznie zachęcam :) A teraz bez zbędnego przedłużania bo dużo pracy przed nami - zaczynamy!

Zminimalizuj swój telefon!


Odinstaluj nieużywane aplikacje

Z pewnością znajdziesz takie aplikacje, które już dawno nie zaprzątają Ci głowy, ale wciąż zaprzątają przestrzeń Twojego telefonu. Wszystko to, czego już nie używasz, co przestało być przydatne, lub przestało sprawiać Ci frajdę - zasługuje na odinstalowanie.

Usuń niepotrzebne kontakty

Kiedy ostatni raz zdarzyło Ci się zweryfikować numery jakie posiadasz? Nie zwlekaj, zrób to właśnie teraz. Usuń wszystkie kontakty, które nie są Ci już potrzebne. Z czystym sumieniem również możesz usunąć numery osób, z którymi od dawna nie utrzymujesz kontaktu.

Usuń niepotrzebne konwersacje i wiadomości

Jeżeli Twoje wiadomości nie zawierają istotnych informacji, śmiało możesz się ich pozbyć. Zbyt duża ich ilość często spowalnia pracę telefonu. Osobiście chyba najbardziej dbam właśnie o tę sferę. Na bieżąco usuwam wszystkie wiadomości, mogące nosić miano "pogaduchy". 

Przejrzyj zdjęcia i filmy

To moja wielka zmora, zwłaszcza odkąd zaczęłam prowadzić Instagram. Dlatego dziś i ja i Ty, przeglądamy swoje telefony w celu usunięcia wszystkich niezbyt wyrafinowanych zdjęć, a przede wszystkim ich duplikatów. No bo ilu ujęć tej samej rzeczy/osoby faktycznie potrzebujesz?

Przejrzyj folder z muzyką

Akurat z tym folderem rozprawiłam się już dawno temu - jest totalnie pusty, odkąd używam Spotify. Ale jeżeli słuchasz muzyki w telefonie w tradycyjny sposób, koniecznie przejrzyj wszystkich wykonawców, ale też poszczególne utwory - czy faktycznie wciąż wszystkie z nich, powinny zajmować Twoją wirtualną przestrzeń. Usuń w szczególności te, za którymi nie przepadasz, bądź które po prostu znudziły Ci się.

Wyczyść przeglądarkę

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka w telefonie, wygląda podobnie jak moja. No bo kiedy ostatni raz była dokładnie czyszczona? Odnoszę wrażenie, że to taka sfera, o której często zapominamy. Przejrzyj więc zakładki - mogą zawierać wieloletnie "skarby". Usuń również historię i pliki cookies.

Opróżnij folder "pobrane"

To również dość śmieciowa lokalizacja. Przejrzyj pliki znajdujące się w tym folderze i czym prędzej rozpraw się z nadmiarem. Gwarantuję, że znaczna większość już dawno temu zasługiwała na kliknięcie funkcji "usuń". 

Wyłącz powiadomienia

Większość powiadomień z mediów społecznościowych, jest Ci zupełnie niepotrzebna, uwierz mi. Są wysyłane tylko i wyłącznie po to, aby zwrócić Twoją uwagę, zaciągnąć Cię na dany portal i zatrzymać przez kolejne minuty, a nawet godziny. Bo czy aby na pewno musisz "na już" wiedzieć o każdym polubieniu Twojego posta? Przecież wiesz jak to działa - sprawdzisz kto polubił, a później przepadniesz na kolejne godziny, a Twoje sprawy do załatwienia w realnym życiu, wciąż będą tkwiły w miejscu.

Utwórz foldery w menu

To jeden z moich ulubionych sposobów na zminimalizowanie telefonu. Spróbuj pogrupować swoje aplikacje i utworzyć odpowiednie foldery. Ja korzystam z pięciu: podstawowe (kontakty, kalkulator, zegar, ustawienia itp), osobiste (aplikacje bankowe, kalendarz, notatniki itp), konta (facebook, instagram, gmail itp), przydatne (aplikacje do nauki języków, do obróbki zdjęć itp), inne (wszystko co nie pasuje do pozostałych kategorii). To sprawdza się u mnie - Ty dostosuj foldery do swoich preferencji i najczęstszych działań podejmowanych na telefonie.

Uporządkuj ekran główny

Utrzymuj swój ekran główny w jak największym porządku. Niech znajdują się na nim najpotrzebniejsze aplikacje, z których korzystasz najczęściej. Ja jednak robię tutaj wyjątek dla aplikacji mediów społecznościowych - i Tobie radzę to samo :) Trzymaj tego typu aplikacje z dala od ekranu głównego. Najlepiej w menu, w odpowiednim folderze. To skutecznie będzie powstrzymywało Cię od nagminnego i bezsensownego skrolowania tablic.

*Zainstaluj aplikację czyszczącą

Taka aplikacja czasami bywa naprawdę pomocna. Regularnie przypomina o oczyszczeniu pamięci telefonu, a przede wszystkim sugeruje, co faktycznie powinno zostać usunięte. Ja stosuję CCleaner, który sprawdza się u mnie od lat. Ale takich aplikacji jest całe mnóstwo!

Zminimalizuj swój komputer!


Odinstaluj nieużywane programy i aplikacje

Analogicznie, jak w telefonie - usuń wszystkie programy oraz aplikacje, których już nie używasz. Jeżeli nie znajdujesz dla nich zastosowania, niepotrzebnie zajmują miejsce na Twoim dysku. Rozpraw się z nimi.

Przejrzyj zdjęcia i filmy

Odkąd od końca września 2018 roku, zaczęłam prowadzić bloga, zdjęć mam naprawdę całe mnóstwo. Jednak przeglądając je, zdałam sobie sprawę - że większości z nich, nie jestem w stanie wykorzystać ponownie, ponieważ są zrobione do konkretnych artykułów. Ty również zrób selekcję swoich zdjęć, pozbądź się duplikatów, ale też tych, które przestały mieć dla Ciebie znaczenie, bądź nie sposób ich ponownie wykorzystać. Przejrzyj filmy i zdecyduj, z którymi z nich możesz się pożegnać. 

Przejrzyj pozostałe foldery

Zrób przegląd wszystkich pozostałych folderów, jakie posiadasz na komputerze. Zwróć uwagę na dokumenty tekstowe i pliki pdf. Czy wszystkie wciąż są Ci potrzebne? Pozbądź się plików, dla których nie znajdujesz już zastosowania.

Utwórz katalogi

Dla plików, które pozostały na Twoim komputerze i uniknęły surowej selekcji - utwórz katalogi. Pogrupuj wszystko i utwórz odpowiednie foldery o nazwach, dzięki którym pożądane pliki będą łatwe do odnalezieni. Świetnie sprawdzi się to w przypadku zdjęć. Dla mnie również bardzo przydatny jest folder pt. "tymczasowe". Zawiera wszystkie pliki projektu, nad którym w danym czasie pracuję. Po jego zakończeniu, mogę usunąć cały folder, łącznie z jego zawartością.

Uporządkuj pulpit

No właśnie - pewnie folderów i plików na pulpicie masz tyle, że ciężko określić co rzeczywiście znajduje się na Twojej tapecie :) Na widoku pozostaw tylko najpotrzebniejsze foldery. U mnie są to tylko trzy: praca magisterska, blog, tymczasowe no i kosz :)

Wybierz minimalistyczną tapetę

Jeśli masz ochotę, wybierz jakąś minimalistyczną tapetę - co wizualnie jeszcze bardziej podkreśli porządek i ład, który teraz panuje na Twoim pulpicie.

Wyczyść przeglądarkę

Wyczyszczenie danych przeglądarki naprawdę czasami bardzo usprawnia korzystanie z niej. Pozbądź się niepotrzebnych zakładek, usuń historię i ciasteczka.

Opróżnij folder "pobrane"

To może być niezły śmietnik, jeżeli już jakiś czas nie zaglądałaś do tego folderu :) Prawdopodobnie większość z tych plików nie jest Ci już potrzebna. Pozbądź się zawartości tego folderu czym prędzej.

Opróżnij kosz

Czyszczenie mamy praktycznie za sobą! Teraz czas na najważniejszy punkt - kosz. Opróżnij go i ciesz się uzyskaną, czyściutką przestrzenią oraz wolnymi GB :)!

Dokonaj kopii zapasowej najważniejszych plików

Po takiej selekcji, na Twoim komputerze pozostały same najważniejsze pliki. Dokonaj ich kopii zapasowej na twardym dysku bądź w chmurze. Dzięki temu Twoje pliki będą bezpieczne, w razie jakiejś niespodziewanej awarii Twojego komputera.

*Zainstaluj aplikację czyszczącą

Podobnie jak w telefonie - posługuję się aplikację CCleaner, dzięki której oczyszczam swoją wirtualną przestrzeń. Jeśli masz problem z systematycznością, polecam Ci zainstalowanie tej, bądź podobnej aplikacji, która cały proces nieco ułatwia i co najważniejsze - przypomina o nim :)

Zminimalizuj swój email!


Przejrzyj wszystkie wiadomości

Jeżeli czyszczenie poczty odkładasz od dłuższego czasu, może okazać się to dość żmudnym procesem. Jeżeli Twoje wiadomości liczą setki, bądź tysiące (tak też się zdarza) - podziel ten proces na kilka dni. Jednak upewnij się, że przebrniesz dokładnie przez nie wszystkie. Moim celem zawsze jest wyzerowanie skrzynki - przynosi to niezwykłą satysfakcję i ulgę :) Obranie takiego celu wzmaga również krytyczność, co do faktycznej wartości danych wiadomości. Przeważnie większość z nich nie wymaga przechowywania przez dłuższy czas.

Odsubskrybuj newslettery

Nie wiem jak Ciebie, ale mnie one niezwykle irytują. Usuwam praktycznie wszystkie wiadomości tego typu, wpadające do mojej skrzynki. Reklamy, promocje, wyprzedaże - nie interesują mnie, ponieważ naprawdę rzadko czegoś faktycznie potrzebuję. A uwierz, że wypatrzona na promocji bluzka, nie ma nic wspólnego z potrzebą :) Więc jeżeli jakieś newslettery oraz zdecydowanie zbyt częste wiadomości również i Ciebie denerwują - pozbądź się ich. Na dole każdej takiej wiadomości, za zwyczaj maleńkim druczkiem (z wiadomych powodów), odnajdziesz opcję "anuluj subskrypcję".

Zrezygnuj z subskrypcji portali społecznościowych 

Portale społecznościowe podobnie jak newslettery, mają to do siebie, że lubią zapełniać naszą skrzynkę mailową. Jeżeli niepotrzebne są Ci wiadomości o polubionych postach, o nowo dodanych filmach czy różnych propozycjach odnośnie korzystania z danego portalu - dokonaj odsubskrybowania. Jeżeli ta i powyższa kategoria spędza Ci z sen z powiek, ponieważ takich wiadomości otrzymujesz naprawdę sporo, skorzystaj z  Cleanfox, aby pozbyć się tych niechcianych. Aplikacja jest niezwykle przydatna, ale posiada też ważną misję - za każdą zarejestrowaną osobę, dzięki Twojemu linkowi - zasadzi jedno drzewo w Zambii! :) Więc proszę kliknij w link i zróbmy razem coś dobrego!

Opróżnij folder "spam"

To wielkie wysypisko śmieci - możesz od razu się z nim rozprawić! Na 99,99% nie będziesz żałować żadnej wiadomości skrytej w tym folderze.

Opróżnij kosz

A teraz aby uwieńczyć nasze wspólne porządki - opróżniamy kosz!

Zminimalizuj media społecznościowe!


Przejrzyj stare zdjęcia i wpisy

Usuń te zdjęcia i wpisy, które niespecjalnie napawają Cię dumą. Z pewnością się takie znajdą po latach :) Z biegiem czasu zmieniają się nasze preferencje, upodobania. My się zmieniamy. Więc upewnij się, czy wszystko co można odnaleźć o Tobie w Internecie, chcesz aby nadal się tam znajdowało.

Przejrzyj osoby, które obserwujesz

Niezależnie z jakich platform i mediów społecznościowych korzystasz, przejrzyj jakie osoby masz w znajomych i kogo obserwujesz. Czy aby na pewno wszyscy znajomi na facebooku, zasługują na to miano? :) I jak wspominałam wcześniej - na przestrzeni lat, Twoje preferencje i upodobania zmieniają się; dlatego masz pełne prawo do odsubskrybowania osób, które obecnie nie wpasowują się w nie. Przede wszystkim usuń osoby i profile, których zdjęcia/wpisy wprawiają Cię w negatywny nastrój - tego zupełnie nie potrzebujesz. Ja osobiście przestaję obserwować osoby, które wrzucają posty na temat maltretowanych zwierząt. Oczywiście jest to w szczytnym celu, aby zapobiec tym tragediom, jednak nie czuję się na siłach oglądać kilka razy dziennie (a zwłaszcza przed snem), drastyczne obrazy zwierząt, które czasem przyprawiają mnie o płacz.

Przejrzyj strony, które lubisz

Do polubionych stron podejmij podobne działania jak powyższe. Spraw aby tablica na facebooku zawierała faktycznie takie rzeczy, które wpasowują się w Twoje aktualne gusta i potrzeby. Aby sprawdzić polubione strony wpisz: facebook.com/imię.nazwisko/likes . Ukarzą Ci się wszystkie polubione przez Ciebie strony, zrób z nimi porządek!

Wyczyść telefon i komputer! Tym razem fizycznie :)

Uff, mnóstwo pracy za Tobą, gratulacje! Minimalizm wirtualny chyba został osiągnięty? :) Ale skoro Twoje urządzenia są już czyściutkie w środku, niech będą i na zewnątrz! Nie zapomnij o fizycznym wyczyszczeniu i dezynfekcji Twojego telefonu oraz komputera.

Więc tak przebiegają moje wielkie wirtualne porządki! Naprawdę od czasu do czasu są wskazane. Zazwyczaj pilnuję aby były częścią miesięcznego resetu i organizacji. Mam nadzieję, że wspólnie udało nam się zminimalizować wirtualną przestrzeń. Pamiętaj jednak, że to systematyczność i konsekwencja gwarantuje utrzymanie tego efektu.

A Ty jak często wykonujesz wirtualne porządki? Stawiasz na minimalizm wirtualny? Jak wygląda sprawa z Twoją wirtualną przestrzenią? Z czym masz największy problem? Czy posiadasz jakieś skuteczne triki na przezwyciężenie wirtualnego nadmiaru?


38 komentarzy:

 1. Great post dear! Have a wonderful day!
  xoxo
  Dilek...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o komórkę, to na moim ekranie mam tylko kilka ikonek, więc panuje tam porządek. Powiadomień nie mam żadnych, bo nie chciałam, żeby coś mi ciągle dzwoniło i rozpraszało moją uwagę. Muzyki na telefonie nie mam, jeśli już, to słucham jej prosto z YT. :D Za to mam obszerną galerię zdjęć. :D Przecież czymś trzeba robić zdjęcia na blog. :D Gdy już opublikuję dane zdjęcia kasuję je z telefonu, nie robię tego wcześniej, bo wiadomo, że zawsze może pójść coś nie tak i zdjęcia mogą bezpowrotnie zniknąć, a tego bym nie chciała. Przeglądarkę staram się czyścić co jakiś czas (jak mi się przypomni). ;) Z komputerem sprawa nie ma się tak dobrze, potrzebne są mu gruntowne porządki. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie również wystrzegam się powiadomień bo one bardzo skutecznie (niestety) odciągają mnie od pracy. Moim problemem również są zdjęcia odkąd prowadzę bloga haha, także utożsamiam się z Tobą w tym punkcie bardzo kochana <3 W takim razie powodzenia w porządkach na komputerze! :*

   Usuń
 3. Wirtualny porządek? Coś dla mojej przyjaciółki 😁

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis! Muszę przyznać, że w tej kwestii akurat dbam o swoją przestrzeń :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszą rzeczą, którą robię na każdej nowej komórce jest wyłączenie powiadomień. Wszystkich. Dopiero potem zastanawiam się co ewentualnie włączyć poza nowym mailem i wiadomością na messengerze. Polecam, człowiek ma święty spokój :) Ale w mailach mam bałagan gorszy niż w szafie, a to naprawdę sztuka przebić moja szafę. Muszę go ogarnąć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry nawyk, naprawdę :) Powiadomienia są prawdziwą zmorą i wspaniałym odciągaczem od wykonywanej pracy. Mi też pomaga w tym aplikacja Forest, by właśnie nie zaglądać na telefon bez przerwy. W takim razie życzę szybkiego uporania się z wirtualną pocztą kochana!

   Usuń
 6. Bardzo często robię takie porządki w telefonie i komputerze. Nie lubię gdy mam całą skrzynkę w wiadomościach (szczególnie tych z reklamami i powiadomieniami z banku o zmianie regulaminu). Co jakiś czas robię także segregację w zdjęciach na telefonie których jest miliony. Pocztę email także lubię mieć czystą i wszystkie wiadomości kasuję niemal od razu :)

  Lubię minimalizm i nie lubię bałaganu! :) Musiałabym także ten punkt przenieść do mojej szafy z ubraniami, która aż się prosi o niezłą segregację :D
  Bardzo ważny post, który na pewno nie jedną osobę zachęci do "porządków" :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh mnie też poważnie irytują reklamy, newslettery i inne bezsensowne powiadomienia! Pozbywam się ich i wyłączam wszystko na bieżąco :) W takim razie serdecznie polecam Ci zajrzeć do mojej kategorii "garderoba", znajdziesz tam kilka postów odnośnie odgruzowania ale i planowania garderoby <3 Może akurat wydadzą Ci się pomocne i zmotywują do faktycznych porządków :* Dziękuję pięknie za miłe słowa, pozdrawiam Cię Kasiu bardzo serdecznie <3

   Usuń
 7. Jak chodzi o wirtualną przestrzeń to u mnie czyściutko:)))myślę ze przyczyną jest mała znajomość i muszę utrzymywać porządek aby się nie pogubić:))))rady przydatne,pokażę córce:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, porządek dużo ułatwia :) Dziękuję Ci bardzo Reniu :* Pozdrawiam Cię również!

   Usuń
 8. Oj z komputerem i ze zdjęciami na telefonie by mi się przydało :D. Nad emailami staram się panować i jakoś mi to wychodzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie kochana powodzenia w porządkach! Zdjęcia to również moja zmora odkąd prowadzę bloga! Czasami potrafią się wymknąć spod kontroli :P

   Usuń
 9. Bardzo wartościowy wpis! Muszę zrobić porządki na laptopie i w telefonie bo różnie z nimi bywa :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję kochana <3 Ja zrobiłam porządki przed dodaniem wpisu i aż mi lżej :)!

   Usuń
 10. Część z wymienionych rzeczy robię w miarę na bieżąco, a część jak mi się przypomni. W szczególności mam problem ze skasowaniem niepotrzebnych zdjęć, bo mam ich sporo i ciężko mi się przez nie przedrzeć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak - mam bardzo podobny problem :) Ale już ujarzmiłam cały mój wirtualny świat, więc teraz tylko kwestia tego aby znów nie narobić bałaganu :)

   Usuń
 11. O minimalizm w telefonie i komputerze dbam regularnie. ;) Mam tylko ogromny problem z wyczyszczeniem zapisanych stron w przeglądarce... więcej przybywa niż znika, ale staram się chociaż folderami segregować. Na telefonie natomiast najwięcej czasu poświęcać muszę galerii. Gdziekolwiek pójdę - zawszę wracam z nowi zdjęciami. :)

  ✾ imdollka.pl ✾

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie podobnie bywało - dlatego zainstalowałam aplikację Pocket, gromadzi wszystkie strony internetowe, które chcemy zachować i są dostępne wtedy nawet bez internetu, polecam naprawdę :* Zdjęcia faktycznie są dużym problemem i u mnie!

   Usuń
 12. ojjj tak! własnie to muszę zrobić na dniach :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli wspaniale trafiłam <3 Powodzenia, niech pójdzie całkiem sprawnie :*

   Usuń
 13. Jeżeli masz spotify (podobnie jak ja), to regularnie opróżniaj folder "data" w komputerze i cahe w komórce - spotify ma to do siebie że lubi niepotrzebnie zagracać dysk danymi. Ogólnie aplikację uwielbiam:D
  W kwestii porządków to takie zrobiłam jeszcze w grudniu. Warto coś takiego zrobić raz na jakiś czas...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko bardzo dziękuję za radę odnoście Spotify, o tym nie wiedziałam :) Pozdrawiam serdecznie :*

   Usuń
 14. Znów zainspirowałaś mnie do porządków, za co bardzo Ci dziękuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo często powtarzam te czynności, o których piszesz. Mając bałagan w komputerze/telefonie nie mogę się za bardzo odnaleźć a w większości używam i tak tych samych aplikacji czy programów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie, że dbasz o wirtualny porządek, to naprawdę wiele ułatwia :)!

   Usuń
 16. Muszę zabrać się za porzadne oczyszczanie komputera :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Sprzątam na bieżąco i swój telefon i oba komputery. Lepiej się używa jak nie mam zawalonego ekranu czy pamięci. Często korzystam też z dysku google ( żeby nie przechowywać plików na komputerze ) - ale tam też sprzątam na bieżąco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, to racja - ja ogólnie uważam, że jestem bardziej produktywna jeżeli mam porządek na urządzeniach elektronicznych, nic mnie nie rozprasza, nic nie kusi. Ja również zaczęłam używać dysku google, super sprawa ale racja, należy również przyglądać się jego zawartości :)

   Usuń
 18. To chyba jedyny minimalizm jaki stosuję xD

  OdpowiedzUsuń
 19. Wiadomości nie usunę... Mam sentyment, no nie poradzę, ale porządek w zdjęciach by się przydało zrobić. Już widzę siebie jak patrzę na 5 identycznych zdjęć i zastanawiam się, które najlepiej wyszło ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcia to chyba największa zmora nas wszystkich :) Zwłaszcza wspomniane duplikaty :P

   Usuń

Witaj! Zachęcam Cię do zostawienia komentarza. Co sądzisz o tym poście? A może masz jakieś pomysły na kolejne wpisy? O czym chętnie przeczytasz na moim blogu? Stwórzmy go razem! Daj znać jeżeli mnie obserwujesz, chętnie wpadnę także do Ciebie :) Ale pamiętaj, że to nie jest miejsce na Twoją reklamę. Trafię do Ciebie również bez linku :)