2/20/2019

Kapsułowa garderoba - stwórz ją w 8 krokach!

jak stworzyć kapsułową garderobę


Nadchodzi zmiana sezonu, a Ciebie znów przeraża kolejna zmiana garderoby? Wciąż stajesz przed szafą wypełnioną po brzegi i stawiasz sobie odwieczne pytanie "w co się ubrać?" Nic nie wskazuje na to, by tym razem miało być inaczej? Zmieńmy to! Dziś podpowiem Ci, jak w prosty sposób stworzyć garderobę w kapsułce - czyli garderobę Twoich marzeń! Jeżeli pojawi się wcześniej wspomniane pytanie, to tylko dlatego, że nie będziesz mogła zdecydować się na konkretny element garderoby, ponieważ wszystkie z posiadanych przez Ciebie rzeczy, będą Twoimi ulubionymi! Gotowa na małą rewolucję? :)

Czym jest kapsułowa garderoba?

Kapsułowa garderoba ma wiele definicji, tak naprawdę każdy jej twórca ma swoją. Dlatego jest taka wyjątkowa i tak naprawdę uniwersalna, sprawdzi się dosłownie u wszystkich, tak - u Ciebie również; to Ty tworzysz zasady, Ty ustalasz reguły! Kapsułowa garderoba to Twoja wymarzona garderoba. Szafa, wypełniona elementami, które kochasz, co do jednego, bez wyjątku. To ubrania, które napawają Cię szczęściem, których założenie sprawia Ci radość. To rzeczy, które dodają Ci pewności siebie; rzeczy, które pasują do Twojego stylu życia, do aktywności jakie podejmujesz, które po prostu odzwierciedlają Ciebie. To same perełki, pod względem jakości, koloru, kroju i fasonu. To szafa, która nie zadaje pytań typu "w co się ubrać?", to szafa nie znajdująca miejsca na kompromisy i stwierdzenia "przyda się". To szafa, która zawiera wszystko czego potrzebujesz - nie mniej, nie więcej. Kapsułowa garderoba to świadomość tego, co posiadasz i co rzeczywiście się u Ciebie sprawdza.

Dlaczego warto stworzyć garderobę w kapsułce?

Myślę, że moja definicja kapsułowej garderoby, przedstawiona powyżej; ukazuje należyte korzyści względem Ciebie. Jednak stworzenie szafy w kapsułce, niesie za sobą inne ważne korzyści; a nawet pokuszę się o stwierdzenie: ważniejsze. Kapsułowa garderoba jest przyjazna środowisku. Jeżeli kupujesz mniej i wybierasz lepiej - przyczyniasz się, świadomie lub nie, do ruchu Slow Fashion, a przeciwstawiasz się szybkiej modzie, fatalnej w skutkach. Tworząc kapsułową garderobę, na dłuższą metę nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale również naszą Planetę i sprzeciwiasz się nieludzkiemu traktowaniu ludzi, którzy szyją nasze ubrania na dalekim Wschodzie. Tworzenie szafy w kapsułce, to zarazem idealna okazja do stworzenia kapsułowej garderoby w duchu Slow Fashion, naprawdę warto spróbować!

8 KROKÓW DO KAPSUŁOWEJ GARDEROBY


1. Uporządkuj swoją szafę

Znajdujesz się na blogu minimalistki, więc nie mogło być inaczej! Zaczynamy od uporządkowania Twojej szafy, a dokładniej - od jej odgruzowania. Koniecznie wyciągnij wszystkie ubrania jakie posiadasz (tak! dosłownie wszystkie) i ułóż je w jednym miejscu - na podłodze, bądź na łóżku. Jeżeli posiadasz sporą ilość ubrań, to ostrzegam Cię, że ten zabieg może być nieco frustrujący. Jednak w końcu dostrzeżesz jak wiele posiadasz, i jak wiele z tych rzeczy w ogóle nie nosisz. Niezwykle pomocna w tym procesie będzie Magia Sprzątania i metoda KonMari, to zawsze nią głównie kieruję się w swoich wyborach. Od zminimalizowania Twojej szafy dzieli Cię zaledwie 10 prostych kroków! Koniecznie podążaj za nimi, a już wkrótce Twoja garderoba będzie zawierać rzeczy, które kochasz, i które dają Ci radość!

2. Przetestuj to co w niej zostało

Gdy uporasz się z porządkami w Twojej szafie, daj szansę temu, co w niej zostało. Z pewnością pozostawiłaś w niej rzeczy, które są Twoimi ulubionymi, które leżą jak ulał, i w których czujesz się fantastycznie! Naprawdę na tym etapie; nawet jeżeli ilość Twoich ubrań zmniejszyła się diametralnie; nie najlepszym pomysłem jest zakup kolejnych elementów. Daj sobie czas, daj czas i szansę Twoim ubraniowym ulubieńcom! Wkrótce przekonasz się, że ilość posiadanych przez Ciebie rzeczy, nawet po gruntownych porządkach, wcale nie jest za mała, wręcz przeciwnie - jest całkowicie wystarczająca :) Pozwól sobie na niezwykłe doznanie, jakim jest świadomość, że cokolwiek wybierzesz ze swojej szafy, będzie napawało Cię radością i sprawi, że będziesz wyglądać obłędnie!

3. Odnajdź swój styl

Od odnalezienia swojego niepowtarzalnego stylu, dzieli Cię zaledwie 10 prostych kroków! Zdefiniowanie ulubionych elementów Twojej garderoby, odgrywa niezwykle ważną rolę w tych poszukiwaniach, dlatego tak ważne jest, abyś nie pominęła poprzedniego punktu. Korzystanie z tego co pozostało w Twojej szafie, po gruntownym oczyszczeniu jej, z pewnością pozwoli na określenie pewnego rodzaju uniformu. Pewnie zastanawiasz się co mam na myśli? Otóż uniform, jest to strój charakterystyczny dla danej osoby, w tym szczególnym przypadku - dla Ciebie. W czym czujesz się najlepiej? Jaki rodzaj ubrań Ci odpowiada? Jaki zestaw mogłabyś nosić praktycznie codziennie? Co zawsze się sprawdza? Znalezienie odpowiedzi na te pytania będzie niezwykle pomocne, ponieważ nieco wyklaruje Twoją drogę ku odnalezieniu stylu. Choć zdradzę Ci sekret - styl już posiadasz, jedyny i niepowtarzalny. Potrzebujesz go jedynie wydobyć i lekko oszlifować. Więc czym prędzej łap za kartkę oraz długopis i określ swój styl!


4. Dostosuj garderobę do stylu życia 

No właśnie, nie zapominaj, że zawartość swojej szafy powinnaś dostosować do swojego stylu życia i rodzaju aktywności jakie podejmujesz, nie odwrotnie. Choć niezwykle popularne są mantry, które mówią o tym, aby ubierać się na miarę stanowiska na jakie aspirujesz - zignoruj to, przynajmniej na tym etapie. To Twoje ubrania mają Ci służyć, nie Ty im. Ubrania nie tylko mają pięknie prezentować się na wieszaku, ale przede wszystkim na Tobie! Powinnaś wybierać takie elementy, z których zrobisz największy użytek, które będziesz mogła ubierać nieskończoną ilość razy. Więc zadbaj o to, aby elementy Twojej garderoby pasowały do Twojego trybu życia. Jeżeli pracujesz w biurze - z pewnością większość Twojej garderoby powinny stanowić eleganckie elementy, jeżeli zajmujesz się domem i spędzasz w ten sposób większość czasu - skup się na tych rzeczach, które zapewnią Ci wygodę podczas domowych prac i aktywności. Jeżeli Twoja garderoba zawiera elementy, które ciężko wykorzystać Ci na co dzień, podczas najczęstszych aktywności, nie bądź zdziwiona, że koniec końców, stajesz przed pełną szafą i wypowiadasz magiczne zdanie "nie mam się w co ubrać".

jak stworzyć minimalistyczną garderobę


5. Zdefiniuj i wyszukaj brakujące elementy

Gdy dasz szansę i odpowiedni czas elementom Twojej dotychczasowej garderoby, możesz zastanowić się czego Ci jeszcze brakuje. Jakie ubrania dopełniłyby stan Twojej szafy? Co chciałabyś jeszcze włączyć do swojej garderoby? Jakich elementów potrzebujesz? Z czasem pewnie już będziesz posiadać pewien obraz brakujących elementów. Dlatego tak ważne jest przetestowanie tego, co zostało w Twojej szafie po gruntownych porządkach. Bowiem dopiero wtedy dostrzeżesz, czego faktycznie potrzebujesz, a co zaledwie może nosić miano tymczasowej zachcianki. Wyobrażając sobie skompletowaną garderobę, myśl o niej całościowo, myśl o zestawach, połączeniach - nie poszczególnych elementach. Zadbaj o to, aby Twoje ubrania ze sobą współgrały, nie tylko kolorystycznie. Niech konkretne rzeczy pasują do wielu stylizacji, niech będą uniwersalne dla Twojego stylu. Dąż do tego, aby po cokolwiek sięgniesz - tworzyło spójną całość. Niech wszystko, co znajduje się w Twojej szafie, tworzy idealnie zgraną kapsułową garderobę! W znalezieniu brakujących elementów, które dobrze współgrają z całą Twoją szafą, pomocny będzie Pinterest. Gdy utworzysz tablice z inspiracjami na dany sezon, nie tylko zobaczysz jakie elementy ze sobą współgrają, ale też dostrzeżesz pewne schematy zestawów, które przypadają Ci do gustu. 

6. Wybierz się na rozsądne zakupy

Gdy skrupulatnie przygotujesz listę brakujących elementów Twojej garderoby, możesz się wybrać na rozsądne zakupy, oczywiście z wcześniej wspomnianą listą! Pamiętaj, aby zważać na jakość wykonania wybieranych przez Ciebie elementów, czytaj składy i nie idź na żadne kompromisy. Jeżeli coś już w przymierzalni nie leży, bądź nie wygląda tak jak tego oczekujesz - zrezygnuj z zakupu. Nabywaj tylko to, co skradnie Twoje serce na starcie; to w czym zakochasz się bez pamięci od pierwszego przymierzenia! Bierz pod uwagę funkcjonalność i faktyczne zastosowanie ubrań. Niech pasują do Twojego stylu i aktywności, niech łączą się z kilkoma innymi elementami Twojej garderoby, w gotowe zestawy. Unikaj rzeczy, które generują kolejne zakupy (np. torebka, do której musisz dokupić pasujące buty). Ignoruj rzeczy "na wypadek gdyby" - czyli takie, dla których nie masz zastosowania tu i teraz, które założysz w bliżej nieokreślonej przyszłości. I pamiętaj - trzymaj się listy! I nie stroń od zakupów w lumpeksie, to skarbnica niepowtarzalnych perełek.

7. Wystrzegaj się impulsywnych zakupów!

Jeżeli poczynisz rozsądne zakupy, a Twoja kapsułowa garderoba będzie już praktycznie gotowa, pamiętaj aby wystrzegać się impulsywnych zakupów i po prostu kupować mniej! Gdy przejdziesz drogę ku stworzeniu szafy w kapsułce, a jej zawartość będzie Cię satysfakcjonować, naprawdę szkoda, aby zaprzepaścić te starania, ulegając zakupowym zachciankom. Omijaj szerokim łukiem galerie handlowe, ale też strony internetowe ulubionych sklepów, bo pamiętaj - co z oczu, to z serca. Ale jeżeli już złapiesz się na "konieczności" kupienia rzeczy, którą ujrzałaś dosłownie przed sekundą, odraczaj zakupy. To najskuteczniejszy sposób na wyleczenie się z tej nagłej "potrzeby". A no właśnie! Jeżeli o potrzebę chodzi, to musisz nauczyć się ją odróżniać od chwilowej zachcianki, to klucz do uwolnienia się od impulsywnych zakupów.

8. Ciesz się idealną kapsułową garderobą!

Tak oto powstaje kapsułowa garderoba, a przynajmniej - w mojej osobistej wersji :) Zaledwie kilka działań, dzieli Cię od jej zbudowania! Trzymając się powyższych zasad, możesz cieszyć się szafą w kapsułce przez długi, długi czas. Kapsułowa garderoba sprawia wiele frajdy, z pewnością pobudza kreatywność do tworzenia nowych stylizacji, poprzez łączenie różnych jej elementów. Kapsułowa garderoba zapewnia zadowolenie każdego dnia, bo odkąd ją zbudujesz - pytanie "w co się ubrać?", zniknie z Twojego garderobianego słownika! To niesamowite uczucie, otworzyć szafę i ujrzeć same perełki, samych ulubieńców.

Czy kapsułowa garderoba do Ciebie przemawia? A może posiadasz już coś w jej rodzaju? Czy Twoja szafa zawiera tylko same ulubione rzeczy, czy wręcz przeciwnie? Masz ochotę spróbować? :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj! Zachęcam Cię do zostawienia komentarza. Co sądzisz o tym poście? A może masz jakieś pomysły na kolejne wpisy? O czym chętnie przeczytasz na moim blogu? Stwórzmy go razem! Daj znać jeżeli mnie obserwujesz, chętnie wpadnę także do Ciebie :) Ale pamiętaj, że to nie jest miejsce na Twoją reklamę. Trafię do Ciebie również bez linku :)