11/13/2018

Wybór Świadków - kto będzie stał u Waszego boku?

ślub, wesele, kogo wybrać na świadka

Osobiście uważam, że wybór świadków to jedna z najistotniejszych decyzji jakie musicie podjąć. Nie może być to decyzja pochopna, ponieważ będzie mocno oddziaływać na całość weselnych przygotowań. Osoby te,  staną u Waszego boku w tym najważniejszym dniu, ale również będą towarzyszyły Wam podczas całego procesu ślubnego planowania. Zatem - kogo widzisz w tym miejscu?

Formalności

Jedynym wymogiem formalnym przy wyborze świadków jest ich wiek. A mianowicie muszą być to osoby pełnoletnie. Nie bierze się pod uwagę ich wyznania religijnego ani stanu cywilnego. Można również odejść od tradycyjnego podejścia kobieta/mężczyzna i wybrać świadków tej samej płci, nie stanowi to problemu ani w Urzędzie Stanu Cywilnego ani w Kościele.

Wybór świadków a "bo wypada"

Najgorsze co możesz zrobić to wybrać osobę na podstawie kryterium "wypada" - bo to najbliższa rodzina, bo się tego spodziewa, bo się najbardziej trzymamy, bo mama tak podpowiada, bo byłam świadkową u niej. Odstaw proszę wszelkie powinności i oczekiwania na bok, to Twój dzień. Zdecyduj kogo Ty widzisz u swojego boku, z kim chciałabyś przeżywać ten dzień, ale też cały proces przygotowań. Co podpowiada Ci serce? Kogo widzisz u swojego boku? Kto ma podobną wizję? Kto pomoże Ci przy ślubnych wyborach - zarówno tych małych i tych dużych? Kto jest w stanie cieszyć się tym dniem tak samo jak Ty?

Świadkami na naszym ślubie zostali nasi najlepsi przyjaciele: Klaudia i Emil. Był to najlepszy wybór jakiego mogliśmy dokonać, bo spisali się fantastycznie w tej roli. Jeżeli chodzi o moją świadkową to od samego początku wiedziałam, że będzie to najlepszy wybór; jednak w całym procesie przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Dokładnie wiedziała czego potrzebuję, czytała mi wręcz w myślach - być może to kwestia tego, iż jesteśmy w pewien sposób do siebie podobne, te same wartości są dla nas ważne i na świat spoglądamy w zbliżony sposób. 

Charakterystyka świadka

co ma do zrobienia świadkowa, ślub, wesele

Potrzebujesz osoby odpowiedzialnej i zorganizowanej, osoby której powierzysz siebie i po części swoje wesele. Potrzebujesz osoby życzliwej, serdecznej - osoby dla której po prostu jesteś ważna, najważniejsza w tym dniu, ale i podczas przygotowań. Potrzebujesz osoby, która będzie szczera, która potrafi powiedzieć "w tej sukni wyglądasz jak w worku". Wybierz osobę dla której ten dzień będzie najpiękniejszym zaraz po jej własnym ślubie, osobę która będzie aktywnie brała udział w przygotowaniach i która wzruszy się gdy zobaczy Cię w sukni ślubnej, która nie powstrzyma łez na ceremonii i która roztańczy wszystkich gości na weselu :)

Myślę, że pierwsze zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów. Ukazuje tylko to, że Klaudia była właściwą osobą, na właściwym miejscu. Jej szczerość i prawdziwość wszelkich emocji była dla mnie kolejnym niesamowitym przeżyciem tego dnia. Nie wyobrażam sobie innej osoby u mojego boku. Wsparcie, które od niej otrzymałam było naprawdę bezcenne. Mówię zarówno o tym emocjonalnym jak i wsparciu w całym procesie. Fakt, że zamieszkała ze mną już od środy przed ślubem, był dla mnie  niezwykle cenny. W momencie jej przyjazdu opuściły mnie wszelkie nerwy, wiedziałam że nie wszystko jest na mojej głowie, że ona zadba o każdy szczegół, że wszystkim się zajmie. Miałam wrażenie, że spadła ze mnie odpowiedzialność, to ona trzymała mnie wtedy w ryzach. Miałam świadomość, że jeżeli ja o czymś zapomnę, z pewnością Klaudii to nie umknie. Odnoszę wrażenie, że to był jeden z najważniejszych dni również w Jej życiu, tak po prostu. 

Zadania świadka

jak wybrać świadka

Oczywiście zadania świadka zależą od Waszych oczekiwań, ale w głównej mierze od chęci wybranej przez Was osoby, więc wybór świadków wcale nie jest taki oczywisty. Zostanie świadkiem jest niezwykłym wyróżnieniem, ale niesie za sobą pewne obowiązki, którym niestety nie każdy w tym procesie podoła. Dlatego tak istotne jest przemyślenie, kto rzeczywiście powinien stanąć na tym miejscu. Do takich sztampowych zadań świadków należy między innymi: pomoc w ślubnych przygotowaniach tj. przy różnego rodzaju wyborach miejsc/ usługodawców/dodatków/ubioru, organizacja wieczoru kawalerskiego/panieńskiego, pomoc w ubiorze podczas przygotowań w tym szczególnym dniu, dbanie o nienaganny wygląd Państwa Młodych, sprawowanie pieczy nad podarunkami i kopertami. Za zwyczaj to właśnie świadkowie komunikują się z usługodawcami w dzień ślubu: odbierają tort, porozumiewają się z orkiestrą. Świadkowie ogólnie powinni trzymać wszystko w ryzach, trzymać pieczę nad poszczególnymi wydarzeniami podczas tego dnia, ale również powinni jednoczyć gości, zachęcać do zabawy i rozmowy. 

Moja świadkowa naprawdę roztroiła się i stanęła na głowie by wszystko było perfekcyjne, tak naprawdę od A do Z. Wszystkie zadania, które zostały jej powierzone tego dnia były wykonane w 101%. Wszystko o czym zaledwie pomyślałam również! Nie musiałam o nic prosić bo wszystko było przez nią dopilnowane i dopięte na ostatni guzik! Nie wiem jak to zrobiła, ale tańczyła praktycznie z każdym, siedziała przy każdym stoliku, z każdym gościem zamieniła choć słówko! Była wciąż obecna na parkiecie, jednocześnie załatwiając wszystkie sprawy, które zostały jej powierzone - a naprawdę było ich mnóstwo! Poczynając od odbioru tortu, po  dopilnowanie sesji z zimnymi ogniami. Dbała o wygląd mój i mojej mamy, nie pozwoliła na najmniejszy mankament - nie było mowy o wytartej szmince czy zawiniętym welonie. Nasi Świadkowie sprawili, że czuliśmy się jak goście na własnym weselu - o nic zupełnie nie musieliśmy się martwić!

Wybór świadków dokonany! Ale jak ich zaprosić?

zaproszenia na ślub

Myślę, że warto zadbać o kreatywne zawiadomienie Waszych wybranków, że zostają świadkami. To naprawdę wielkie wyróżnienie i w moim mniemaniu raczej nie zasługują na tradycyjne zaproszenie :) Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Poczynając od fikuśnych kartek na skrzyneczkach kończąc. Zaskoczcie ich, zawiadomcie w ciekawy sposób, wyraźcie tym gestem jak ważne dla Was jest to, aby to właśnie oni znaleźli się u Waszego boku w dniu Ślubu. Wyjątkowe zaproszenia z czasem staną się wspaniałą pamiątką tego szczególnego dnia, więc zadbajcie o ciekawy sposób przekazania tej niezwykłej wiadomości :)!

My postawiliśmy na Eksplodujące Pudełka, zarówno dla Świadków, jak i dla Rodziców. Jest to bardzo elegancka i ciekawa forma zaproszenia, którą można dowolnie spersonalizować. Osoby obdarowane nimi, były naprawdę zachwycone :)!

zaproszenie na ślub

zaproszenie na ślub dla świadka

zaproszenie na ślub, eksplodujące pudełko

zaproszenie dla świadkowej

Pamiętaj, że wybór Świadków powinien być naprawdę przemyślany. Weź proszę pod uwagę powyższe punkty, gdyż w tym szczególnym dniu potrzebujecie u swojego boku osób, które rzeczywiście godne są tego tytułu, które podołają wszystkim zadaniom, ale co najważniejsze - będą przeżywać ten dzień praktycznie tak samo jak Wy. Życzę Ci po prostu takiej świadkowej jak moja :)

A Ty kogo widzisz/miałaś u swojego boku? Czy wybór tej osoby jest oczywisty, czy może niekoniecznie? Może stawiasz na bardziej nowoczesne rozwiązanie i postawisz na druhny?

PS. Zdjęcia wykonane przez Mateusz Brzeźniak28 komentarzy:

 1. W roli swojej świadkowej widzę swoją przyjaciółkę :) Nikogo innego ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze mam dużo czasu do namysłu ;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba najlepiej postawić na osoby zaufane :)

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nam z mężem w ślubnych przygotowaniach towarzyszyło rodzeństwo i choć w życiu nasze relacje bywają różne to bez wątpienia podjęliśmy najlepszą decyzję :)

  Teraz tylko trochę mi szkoda, że nie trafiłam wcześniej na podobny wpis, bo Wasz pomysł na zaproszenia dla Świadków jest mega <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rodzeństwo często jest oczywistym wyborem :) my jesteśmy jedynakami więc stawiliśmy na przyjaciół :) Cieszę się, że pomysł Ci się spodobał! :)

   Usuń
 5. Coraz więcej osób postępuje tak jak Wy-na świadków wybierając przyjaciół a nie rodzinę ☺
  Gdy byłam mała koniecznie chciałam mieć za swiadkową swoją kuzynke 😆
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My jesteśmy jedynakami, a kuzynostwo mamy raczej dużo starsze :) Także wybór w naszym przypadku był oczywisty, to osoby które najlepiej nas znają :)

   Usuń
 6. Genialne są te zaproszenia w formie pudełek. Wcześniej czegoś takiego nie widziałam i jestem zachwycona tym pomysłem. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że mogłam pokazać coś zupełnie nowego! :)

   Usuń
 7. Mój ślub był tak dawno temu, że po lekturze Twojego wpisu, musiałam nieźle główkować, by przypomnieć sobie, jak to było z naszymi świadkami. Na ślubie cywilnym, który wtedy był obowiązkowy, w ostatniej chwili zmienialiśmy świadka, ponieważ wybrany wcześniej się spónił do urzędu:)

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie początkowo miała być siostra, jednak po dłuższym namyśle zmieniłam swój wybór na przyszłą bratową (spędzałyśmy ze sobą sporo czasu mieszkając pod jednym dachem no i była bardziej dyspozycyjna niż moja siostra, która z mężem i małym dzieckiem na głowie raczej nie wiele pomogłaby mi w przygotowaniach i na samym weselu) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No pewnie, super decyzja :) Fajnie, że wzięłaś pod uwagę właśnie dyspozycyjność :)

   Usuń
 9. U mnie świadkowie byli właściwie...z obowiązku.
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wybór świadków jest bardzo ważna, tak samo jak wybór chrzestnych, ale Twój wpis zainspirował mnie do napisania postu właśnie o tym :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ładne i oryginalne zaproszenia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. U nas nasza świadkowa to moja najlepsza kumpela więc jej już dawno powiedziałam co do świadka jest gorzej bo mój czeka i czeka by mu powiedzieć:)

  Buziaki:*
  Nowy post -> WWW.KARYN.PL

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, zaufane osoby są najlepszym wyborem :) To z pewnością niełatwa informacja do przekazania, ale jakże radosna! :) Pozdrawiam :*

   Usuń
 13. U mnie też świadkami będą przyjaciele. Moja najbliższa przyjaciółka i jej partner z którym przyjaźnimy się i ja i mój Pan M. Ufam im bezgranicznie niemal.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetny wybór :) z pewnością będziecie zadowoleni <3

   Usuń
 14. A u mnie świadkową była moja bratowa, prawie jak siostra więc mysle, ze tez lepiej trafić nie mogłam :-)

  P
  S. Piękne zdjęcia :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie, że jesteś zadowolona :) bardzo dziękuję :*

   Usuń

Witaj! Zachęcam Cię do zostawienia komentarza. Co sądzisz o tym poście? A może masz jakieś pomysły na kolejne wpisy? O czym chętnie przeczytasz na moim blogu? Stwórzmy go razem! Daj znać jeżeli mnie obserwujesz, chętnie wpadnę także do Ciebie :) Ale pamiętaj, że to nie jest miejsce na Twoją reklamę. Trafię do Ciebie również bez linku :)