10/28/2018

5 dokumentów, które zmienią Twoje konsumpcyjne nawyki

Tak sobie pomyślałam, że skoro mówię o rozwiązaniach przyjaznych środowisku - to warto byłoby wspomnieć dlaczego. Pragnę przedstawić Ci dokumenty, które diametralnie zmieniły moje myślenie, które otworzyły mi oczy. Mam nadzieję, że również dla Ciebie, będą one inspiracją do zmian. Proszę obejrzyj choć jeden z nich w wolnej chwili. Gwarantuję, że później na jednym nie poprzestaniesz :) Ułożyłam je również w takiej kolejności, w której warto byłoby je obejrzeć. Bo po każdym z tych dokumentów będą zachodzić zmiany w Twoim myśleniu i postrzeganiu świata. Wiedza z poprzednich dokumentów będzie bardzo przydatna przy kolejnych, co pomoże patrzeć nieco z szerszej perspektywy na poruszany temat. 

Plastic Planet

ekologia, dokumenty które trzeba zobaczyć
Źródło

Myślę, że warto zacząć od tego dokumentu. Jest dobitnym wstępem o tym czym jest plastik, jak powstaje i w jaki sposób szkodzi Planecie i nam wszystkim. Ten dokument dobrze uświadamia jak nasze codzienne wybory kształtują przyszłość Ziemii. Brutalnie naświetla problem, skłania do refleksji a przede wszystkim do zmian. Uważam, że po obejrzeniu tego dokumentu nie spojrzysz już na produkty codziennego użytku tak samo. Bo niestety, ale jesteśmy owładnięci tworzywami sztucznymi, które są wszechobecne i na których bazuje nasze codzienne życie. Szczerze mówiąc "Planeta plastiku" zaszczepiła we mnie nutkę niepewności, a nawet strachu - bo plastik może wydzielać naprawdę toksyczne substancje, które zatruwają nas i nasze środowisko. Pijemy to, jemy i wchłaniamy przez skórę - właśnie to zdanie było dla mnie kwintesencją. Problem składowania plastiku jest przedstawiony za pomocą niebywale smutnych obrazów; możemy zobaczyć jak oddziałuje to na mieszkańców poszczególnych krajów, ale też na życie w ogóle -  na cały ekosystem. Możemy dostrzec jak niegdyś piękne, dziewicze miejsca zostały zrujnowane przez plastik. Dokument można zobaczyć na Cda.

A Plastic Ocean

plastik w oceanie, ochrona środowiska, ekologia, dokumenty które trzeba zobaczyć
Źródło

Już pierwsze kilka minut napawają mnie smutkiem. Tereny, które z założenia powinny być nieskazitelne, tereny które powinny tętnić oceanicznym życiem, zamiast tego - przepełnione są śmieciami, plastikiem. Dokument ten pokazuje realne skutki naszego działania, jak nasze błahe codzienne ludzkie wybory zabijają życie w oceanie. Pokazuje jak przykładowo ssaki wodne i ptaki żywią się odpadami, myląc je z pożywieniem, na skutek czego umierają. Obrazy zwierząt zranionych, zaplątanych w folię są niezwykle ciężkie, jednak co najbardziej przerażające - prawdziwe. Sceny te chwycą za serce nawet tych najtwardszych - ale to dobrze, bo może będzie to bodźcem i motywacją do pewnych zmian, może będzie czerwoną lampką, że coś w tym świecie dzieje się nie tak, że zmierzamy w złym kierunku. Dokument ten naświetla również problem mikroplastiku, o którym większość z nas nie ma pojęcia. Mikroplastik jest wszędzie - nawet w wodzie mineralnej, którą pijemy i w jedzeniu, które spożywamy, bo mikroplastik jest już nieodłączną częścią łańcucha pokarmowego. A tworzymy go na własne życzenie - to nie tylko cząsteczki rozpadającego się plastiku, ale też granulki zawarte w pastach do zębów czy kosmetykach. Ten problem jest nie do przezwyciężenia, możemy jedynie zapobiegać by nie było go jeszcze więcej. Nie tylko więc otaczamy się plastikiem, ale też spożywamy go. Dzięki fantastycznemu przedstawieniu problemu za pomocą niewyobrażalnych liczb, dociera do człowieka z jak wielkim problemem mamy do czynienia. Nigdy wcześniej nie byłam tak zdeterminowana do zmian jak po obejrzeniu tego dokumentu, mam nadzieję że i Ciebie nieco wstrząśnie i zmotywuje do chociażby zastanowienia się nad swoimi konsumpcyjnymi nawykami. Dokument można zobaczyć na Netflix.

The True Cost

dokumenty do zobaczenia, dokumenty które trzeba zobaczyć, fast fashion, szybka moda
Źródło

Ten dokument ukazuje mroczną stronę przemysłu odzieżowego - jak oddziałuje na nasze środowisko i jak traktowani są jego pracownicy. Otwiera oczy i sprawia, że już nigdy nie spojrzymy na ubrania w sklepach tak samo. Jest skutecznym sposobem na wyleczenie się z impulsywnych i niepotrzebnych zakupów, więc jeżeli Twoja szafa pęka w szwach i nie potrafisz powstrzymać się od zakupów ubraniowych - z pewnością ulegnie to zmianie po obejrzeniu True Cost. Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl jak Twoje ubrania są produkowane lub co dzieje się z nimi gdy się ich pozbędziesz? W tym dokumencie znajdziesz brutalne odpowiedzi na te pytania. Ujrzysz niewyobrażalne warunki pracy osób szyjących nasze ubrania, nieludzkie traktowanie, ale również jak to wszystko oddziałuje  na środowisko. Możemy zobaczyć jak produkowana (bo o rośnięciu ciężko tutaj mówić) jest bawełna - czyli podstawowy materiał tekstylny; i jakiego rodzaju zagrożenia to za sobą niesie. Życie ludzi trzeciego świata to koszmar. Koszmar, do którego się przyczyniamy, a o którym często nie mamy pojęcia. Po obejrzeniu tego dokumentu z pewnością Twoje nawyki konsumpcyjne ulegną modyfikacji. Dokument można zobaczyć na Netflix.

Before The Flood 

Leonardo DiCaprio, dokumenty do obejrzenia, ocieplenie globalne
Źródło

Dokument Leonardo DiCaprio opowiadający o wpływie zmian klimatycznych na środowisko. Zmiany klimatyczne spowodowane są głównie odpadami, które my przeciętni konsumenci generujemy. To my niszczymy naszą Planetę, każdy z osobna przykłada do tego rękę. Wiedza zaczerpnięta z poprzednich dokumentów będzie idealnym dopełnieniem podczas oglądania przerażających ujęć niegdyś pięknych, dziewiczych miejsc. Dokument porusza problem paliw kopalnych, które generują ogromne szkody w środowisku - niesamowite a jednocześnie przerażające zdjęcia są tego kwintesencją. Ujęcia z Arktyki są moimi ulubionymi, tymi najpiękniejszymi ale również tymi, które najbardziej mnie niepokoją i zasmucają. Możemy zobaczyć realne skutki i zagrożenia jakie wywołują zmiany klimatyczne w różnych obszarach za pomocą niesamowitych zdjęć. Poruszony zostaje temat dwutlenku węgla i metanu, z którymi ekosystem już sobie nie radzi. W dokumencie zostaje przedstawiony problem zwierząt hodowlanych - w szczególności zwraca się uwagę na temat wołowiny i jak hodowla bydła wpływa na zmiany klimatyczne. Ukazuje jak w prosty sposób, zmieniając nawyki żywieniowe możemy mieć realny wpływ na środowisko. Dokument ten przepełniony jest pięknymi zdjęciami ale zarazem bardzo niepokojącymi. Jest wspaniałym dopełnieniem poprzednich dokumentów, ukazuje znacznie większy obszar i szerszą perspektywę patrzenia na konsumpcję. Dokument można zobaczyć na Netflix.


Minimalism a Documentary About the Important Thingsminimalism documentary about important things, dokument warty obejrzenia, dokument o minimalizmie
Źródło

Nie będę ukrywać, że jest to mój zdecydowanie ulubiony dokument, jednak nie tylko dlatego znalazł się na tej liście. Uważam, że po obejrzeniu czterech poprzednich gdzie posiądziesz wiedzę jak szkodzimy naszej Planecie i nam samym, ten dokument będzie wspaniałym zakończeniem, ale również może być początkiem. Jest to obowiązkowa pozycja. Jeżeli zdecydujesz się na obejrzenie zaledwie jednego dokumentu - wybierz ten. Dzięki niemu dowiesz się jak wprowadzić zmiany, aby zapobiegać negatywnym skutkom konsumpcji i już nigdy więcej nie przyczyniać się do niszczenia Ziemi, a zarazem jak znaleźć w tym wszystkim radość oraz niesamowite spełnienie. W tym dokumencie minimalizm ukazany jest w tak wspaniały sposób, że każdy będzie chciał go spróbować. Rozpoczyna się od przedstawienia konsumpcjonizmu - dlaczego kupujemy i dlaczego chcemy wciąż więcej i więcej. Rewelacyjnie uświadamia, że dobra materialne nie generują radości na dłuższą metę i nie świadczą o poziomie szczęścia. Niektóre z rozwiązań wydadzą Ci się zupełnie nie dla Ciebie - ale niech będą inspiracją aby stworzyć minimalizm na swój własny sposób. To naprawdę (jak w tytule) dokument o ważnych rzeczach - zaczniesz postrzegać świat w innych kategoriach, odsuniesz to co materialne aby zrobić miejsce dla tego co naprawdę istotne. Zobaczysz życie ludzi, którzy zrezygnowali z nadmiaru i którzy dzięki temu osiągnęli upragnione szczęście. Dokument można zobaczyć na Netflix.

Jeżeli zdecydujesz się obejrzeć, któryś z tych dokumentów - osiągnę swój cel. Bo głęboko wierzę, że zmieni to Twoje myślenie, a nasze społeczeństwo i środowisko bardzo tego potrzebuje. Potrzebuje każdej najmniejszej zmiany, wyboru lepszej alternatywy. Musimy zacząć od siebie. Pomyślisz pewnie -" to nic przecież nie zmieni"? A co jeśli każdy z nas zmieniłby swoje konsumpcyjne nawyki? Nasza Planeta, a co za tym idzie My sami, odczulibyśmy kolosalną różnicę. Myślę, że dzisiejszemu społeczeństwu potrzebne jest poznanie tych brutalnych faktów. Niby się o tym mówi, a jednak jakże wielu z nas jest nieświadomych zagrożeń jakie sami generujemy. Sama również byłam nieświadoma, przez długi czas - jednak teraz staram się to nadrobić, staram się zmieniać.

A Ty jak podchodzisz do konsumpcji? Czy rzeczy materialne są dla Ciebie wyznacznikiem szczęścia? Czy przejmujesz się produkcją plastiku? Czy unikasz plastikowych opakowań i produktów? Czy kupujesz świadomie? 43 komentarze:

 1. Lubię taką tematykę. Zazwyczaj my ludzie nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo przykładamy się do niszczenia naszej planety. Takie filmy z pewnością uczą i zmieniają nasze podejście. Warto obejrzeć! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dokładnie! :) Naprawdę serdecznie polecam powyższe pozycje :)

   Usuń
 2. The True Cost i Minimalism oglądałam. Pozostałe chętnie obejrzę w wolnej chwili:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż dziwne, że o żadnym z nich nie słyszałam - muszę to nadrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o "The True cost", ale jeszcze po niego nie sięgnęłam. Dodam Twój post do ulubionych, żeby pamiętać co obejrzeć. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, bo naprawdę to dokumenty warte obejrzenia, wręcz pokuszę się o stwierdzenie, że obowiązkowe do nadrobienia :) Miłego oglądania <3

   Usuń
 5. Muszę koniecznie obejrzeć dokument Leonardo DiCaprio.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam naprawdę, to zdecydowanie obowiązkowa pozycja :)

   Usuń
 6. I proszę bardzo, jaki wpływ mamy na środowisko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety większość z nas nie ma tej świadomości :(

   Usuń
 7. Nie słyszałam o tych dokumentach nigdy wcześniej, chętnie obejrzę wszystkie. Smutna prawda jest taka, że nie każdy może pozwolić sobie na zdrowe życie, co za tym idzie częściej sprzedawane są np. plastekowe butelki niż szklane, a to z kolei zwiększa ich produkcję.

  www.imdollka.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam :) Oczywiście masz rację, jednak jest wiele takich sposobów, które praktycznie nic nie kosztują a robią znaczną różnicę, przedstawię je w kolejnych postach z serii "przyjazne środowisku" :)

   Usuń
  2. To prawda, chętnie poznam twoje sposoby :) Zaobserwowałam bloga ;)

   Usuń
  3. Dziękuję pięknie, bardzo mi miło :*

   Usuń
 8. Żadnego nie znam :/ Ale chętnie obejrzę ,,The true cost'' :)

  OdpowiedzUsuń
 9. No niestety ludzie nie zdają sobie sprawy jak bardzo mają wpływ na środowisko.
  Wszędzie się o tym mówi, wszyscy narzekają ,i na tym koniec 😐
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo się cieszę, że napisałaś post na temat tych filmów. Przy chwili wolnego czasu chętnie je obejrzę. Trzeba być świadomym tego, jak się żyje.
  Dla mnie wyznacznikiem szczęścia jest obecność drugiego człowieka, niekoniecznie dobra materialne. Lubię się otaczać artystycznymi rzeczami, natomiast nie jest to mój główny cel. Niestety trudno jest w dzisiejszych czasach unikać plastikowych opakowań, na każdym kroku możemy je spotkać, natomiast staram się żyć eko. :)

  Bardzo dziękuję za komentarz na moim blogu. Ciesze się,że podoba Ci się to co robię, Twoje wpisy także są dla mnie inspirujące, dlatego obserwuję. :)

  Pozdrawiam
  Zuzanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się ogromnie, że zachęciłam Cię do obejrzenia tych dokumentów :) Pięknie powiedziane! Ja również cenię sobie ludzi i wspomnienia - nie rzeczy materialne. Unikanie plastiku w dzisiejszych czasach naprawdę graniczy z cudem niestety. Myślę, że wyznajemy podobne wartości także miło mi będzie zaglądać do Ciebie :)

   Usuń
 11. Ja naprawdę nie słyszałam o żadnym z nich. Chyba coś jest ze mną nie tak, bo często oglądam o takich sprawach dokumenty... niestety jest nas już tak dużo że niedługo będziemy musieli iść na inną planetę, bo ta będzie zaśmiecona. Smutne.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są to dokumenty rzeczywiście mało znane, a szkoda. Dlatego też miałam taki cel by tymi konkretnie się podzielić, wnieść coś nowego, czymś zaintrygować/zainspirować :)

   Usuń
 12. Rzadko oglądam dokumenty, chyba czas to zmienić :) Szczególnie zainteresowały mnie te o plastiku, bo o przemyśle odzieżowym już kilka widziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie serdecznie polecam naprawdę :) Warto nadrobić i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat :)

   Usuń
 13. Plastik planet na pewno nadrobię :) Dodam tez od siebie film Baraka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, rzeczowo naświetla problem :) Tak racja, to obowiązkowy klasyk!

   Usuń
 14. Gdy widzę zdjęcia oceanów zapełnionych plastikiem to mi się przykro robi :/ Ja razem z moja rodziną przerzuciliśmy się na materiałowe torby wielorazowego użytku :)

  londonkidx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety problem jest naprawdę ogromny, a obrazy niezwykle smutne! To świetnie, potrzebne są takie małe kroczki! :)

   Usuń
 15. Ważny temat poruszyłaś, ja praktycznie nie używam foliowych opakowań i reklamówek, zakupy nosimy w płóciennej torbie, ale wciąż tego plastiku w naszym otoczeniu trochę jest:/
  Dokumenty oczywiście obejrzę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wszystko teraz pakowane jest w plastik, mimo że ja również zastosowałam kilka fajnych ekologicznych zamienników - plastiku całkowicie nie da się wyeliminować, to wręcz mnie przeraża. Wspaniale, bardzo się cieszę :)

   Usuń
 16. Nie oglądałam żadnego z tych dokumentów (ale w wolnej chwili nadrobię!). Zdawałam sobie wcześniej sprawę, jakim problemem jest produkcja plastiku, to, że śmiecie plastikowe ciągle rosną i rosną oraz to, że ryby połykają mikroplastiki. O produkcji ciuchów też słyszałam bardzo wiele złego...

  No niestety, dopóki nie zaczniemy dbać o naszą planetę, nie będziemy doprowadzać do globalnego ocieplania, będziemy ją zaśmiecać, to niestety będzie tylko gorzej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i naprawdę polecam je obejrzeć :) Skala zniszczeń i zagrożeń niesionych przez plastik jest niewyobrażalna, mnie najbardziej przeraża jednak to co się dzieje w Oceanie. Masz zupełną rację, każdy z osobna musi poczynić pewne kroki, a nawet najmniejsze są konieczne i naprawdę mogą dużo zmienić.

   Usuń
 17. Chętnie wgłębię się w te tematy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam, to niezwykle ważne tematy, o których niby się mówi - a jednak wiemy zbyt mało :)

   Usuń
 18. W takim razie zobaczę ten dokument o minimalizmie. Zaintrygował mnie!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się ogromnie, ten jest zdecydowanie moim ulubieńcem :)

   Usuń
 19. Bardzo się cieszę, że trafiłam na taką tematykę posta.
  Staram się żyć jak najlepiej w zgodzie z naturą, choć wiem, że jeszcze długa droga do ideału. Z chęcią obejrzę polecone dokumenty - warto rozwijać i uzupełniać swoją wiedzę :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja cieszę się, że do mnie zajrzałaś :) Serdecznie polecam te dokumenty :)

   Usuń
 20. Żadnego z tych filmów nie znam, ale po opisie sądzę, że warto je obejrzeć :)
  Rzeczy materialne nie są dla mnie żadnym wyznacznikiem - choć znam ludzi, dla których drogi zegarek czy firmowe buty to sens istnienia! :)
  Chciałabym bardziej panować nad produkcją plastikowych śmieci - niestety nie zawsze mi się to udaje. Moim pierwszym i chyba największym krokiem było zrezygnowanie z torebek foliowych - na rzecz materiałowej torby zakupowej z Rossmann'a :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam :) Oj tak, dla niektórych to niesamowicie ważne. Ale mam wrażenie, że i tak nie są szczęśliwi. No bo jak mogą być skoro na drugi plan schodzą relacje na rzecz przedmiotów. To super zmiana :) Uważam, że to najlepszy start <3

   Usuń
 21. Jak w szybki i łatwy sposób obalić cały dotychczasowy wizerunek świata jednocześnie zachęcając do zmiany? Wystarczy obejrzeć jeden z wyżej wymienionych dokumentów, a poczucie dyskomfortu, dysonansu i przygnębiającej bezradności spowoduje, że w MIG zaczniesz przewartościowywać swoje postawy i stosunek do otaczającego świata.
  Jak można tak zatruć i zniszczyć tak piękną przyrodę i życie na ziemi? Albo zaczniemy myśleć TU I TERAZ albo kiedyś wszyscy będziemy świadkami scenariusza z filmu SCI-FI.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przyjacielu, nie mam nic do dodania :) jestem trochę z siebie dumna, że udaje mi się nieco zwrócić uwagę na te sprawy i skłonić do chociażby zastanowienia się nad pewnymi kwestiami :)

   Usuń

Witaj! Zachęcam Cię do zostawienia komentarza. Co sądzisz o tym poście? A może masz jakieś pomysły na kolejne wpisy? O czym chętnie przeczytasz na moim blogu? Stwórzmy go razem! Daj znać jeżeli mnie obserwujesz, chętnie wpadnę także do Ciebie :) Ale pamiętaj, że to nie jest miejsce na Twoją reklamę. Trafię do Ciebie również bez linku :)